Prognoza na lato dla Europy. Co przewidują amerykańscy meteorolodzy

Autor:
ps/dd
Źródło:
AccuWeather
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Lato zeszłego roku w Europie zapisało się jako najcieplejsze w historii pomiarów. A co przed nami w trakcie nadchodzących tygodni i miesięcy? Ze wstępnych przewidywań amerykańskich meteorologów z portalu AccuWeather wynika, że na przeważającym obszarze kontynentu będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na lato 2022 w Europie.

Początek lata kalendarzowego przypada na 22 czerwca. Lato astronomiczne w tym roku rozpocznie się dzień wcześniej, 21 czerwca. Jeszcze wcześniej, bo 1 czerwca nastanie lato meteorologiczne.

Gorące południe Europy

Według amerykańskich meteorologów z portalu AccuWeather tegoroczne lato może dorównać pod względem temperatury temu z 2021 roku, które okazało się najcieplejszym, odkąd prowadzi się pomiary. Jak wynika z ich wstępnej prognozy pogody, lato 2022 będzie prawdopodobnie cieplejsze niż średnio na obszarze od Portugalii po Włochy, ale ciepło będzie występować tam naprzemiennie z chłodniejszymi dniami. Każdy okres z temperaturą powyżej normy potrwa prawdopodobnie tydzień lub dwa. Fale gorącego powietrza będą przerywane przez przemieszczające się wolno systemy burzowe, powodujące spadek temperatury. Burze i opady deszczu mogą pomóc także załagodzić sytuację związaną z suszą i ograniczyć zagrożenie pożarowe w lasach.

Meteorolog portalu Tyler Roys zaznaczył, że "zagrożenie pożarami w południowej Francji i południowych Niemczech może utrzymywać się dłużej ze względu na ilość opadów, jaką odnotowano ostatniej zimy i wczesną wiosną".

Burzowe Bałkany pod koniec lata

Temperatura wyższa od normy dla okresu od czerwca do lipca ma panować także na Bałkanach. Tak jak i w tamtym roku, tak i w tym przewidywane jest wystąpienie większej liczby dni z temperaturą wynoszącą 32 stopnie Celsjusza lub więcej - informują amerykańscy meteorolodzy. W Stanach Zjednoczonych za granicę upału uznaje się temperaturę na poziomie 90 stopni Fahrenheita, czyli dokładnie 32,2 st. C.

W ubiegłym roku w stolicy Rumunii takich dni zanotowano 35, podczas gdy średnio jest ich 24. Z kolei w Atenach zarejestrowano 67 dni z temperaturą co najmniej 32 st. C, czyli znacznie powyżej średniej, która wynosi 46 dni. Według amerykańskich synoptyków tego lata w Bukareszcie temperatura będzie osiągać 32 st. C i więcej przez 31 do 38 dni oraz od 55 do 63 dni w stolicy Grecji. 

Lato na Półwyspie Bałkańskim będzie różnić się od tego na Półwyspie Iberyjskim w swojej drugiej połowie. Wtedy na Bałkanach są większe szanse na burze. Choć opady deszczu nie będą na tyle pokaźne, by zniwelować efekty suszy.

Wraz z rekordowymi upałami wzrosną prawdopodobnie obawy związane z suszą, ale – jak zaznaczono – prognozy suszy w tym rejonie Europy są nieco bardziej optymistycznie niż w tamtym roku. Choć opady deszczu i burze mogą pomagać w łagodzeniu suszy, to gwałtowne zjawiska będą stanowić zagrożenie dla upraw pszenicy i kukurydzy oraz warzyw w całym regionie.

Przewidywania na lato 2022tvnmetep.pl za AccuWeather

Gwałtowne burze między innymi w Polsce

Fale upałów w części zachodniej i środkowej Europy oraz na Wyspach Brytyjskich nie będą tak intensywne, jak na południu Europy, będzie najprawdopodobniej jednak cieplej i bardziej sucho niż zwykle o tej porze roku. Amerykańscy meteorolodzy zwrócili uwagę na to, że zagrożenie od Francji po Polskę mogą nieść gwałtowne burze, ale nie powinny być tak częste i pojawiać się na tak rozległym terenie, jak w ciągu ostatnich lat.

Letniego ciepła szybko mogą spodziewać się mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale najnowsze prognozy mogą zawieść niektórych w ciągu następnych tygodni.

- Nie byłoby zaskoczenia, gdyby ciepło tego lata pojawiło się wcześniej, a później nastałaby huśtawka temperatury - powiedział Roys. 

W pierwszej połowie lata w Londynie są największe szanse, aby temperatura osiągnęła wartość 32 st. C (90 st. F). Poprzedniego lata podobną lub większą temperaturę w stolicy Wielkiej Brytanii zanotowano tylko raz. W tym roku synoptycy przewidują od jednego do trzech takich dni. W ciągu kolejnych tygodni, szczególnie w Irlandii Północnej i Szkocji, będą panować ciepłe okresy na zmianę z tymi, w których dominować ma deszczowa pogoda.

Autor:ps/dd

Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/AccuWeather

Pozostałe wiadomości