Na Bałtyku możliwy silny sztorm, na Zalewie Szczecińskim niewykluczony "gwałtowny wzrost stanu wody"

Autor:
ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW ostrzega przed "silnym sztormem". Najmocniej, do 10 w skali Beauforta, ma wiać w poniedziałek we wschodniej części Bałtyku. Z kolei na Zalewie Szczecińskim lokalnie poziomy woód mogą podnieść się do stanów ostrzegawczych.

W poniedziałek w Polsce możliwy jest silny wiatr. W północnej części Pomorza oraz Warmii i Mazur obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozowany jest tam wiatr o średniej prędkości od 40 do 55 kilometrów na godzinę, w porywach do 85 km/h, z kierunku północnego i zachodniego.

Tam, gdzie spodziewane są opady śniegu, wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie. Z kolei na Morzu Bałtyckim może występować sztorm.

Sztorm na Bałtyku

"Ostrzegamy przed silnym sztormem na Bałtyku" - napisano na profilu IMGW na Twitterze. Najsilniejszy wiatr, do 10 w skali Beauforta, może występować we wschodniej części morza. Na pozostałym obszarze przewidywany jest wiatr od 5 do 7, w porywach do 8-9 w skali Beauforta.

Alert dla Zalewu Szczecińskiego

IMGW wydał również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla obszaru Zalewu Szczecińskiego (województwo zachodniopomorskie).

Jak czytamy w komunikacie "w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Zalewie Szczecińskim prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych". Alert będzie ważny do godz. 18 we wtorek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor:ps

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości