Uwaga, możliwe gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia

Autor:
ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Intensywne opady deszczu podczas burz na południowym wschodzie kraju mogą doprowadzić w środę do gwałtownego wzrostu poziomu wody w rzekach. Na obszarach miejskich może dojść do podtopień - ostrzega IMGW. Alerty wydano dla czterech województw.

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczą województwa podkarpackiego, przeważającego obszaru woj. lubelskiego i świętokrzyskiego, a także wschodniej części woj. małopolskiego.

Gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia

Jak czytamy, "w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych".

W środę we wschodniej połowie Polski mogą występować burze z gradem i silnymi opadami deszczu. IMGW wydał alerty dla ośmiu województw.

W komunikacie zaznaczono, że ostrzeżenia "zostały wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie". "Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)" - napisano.

Alerty będą ważne od godziny 13 w środę do godz. 1 w czwartek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia

Pierwszy stopień ostrzeżenia hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor:ps

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości