Gdzie jest burza. Wyładowania nie opuszczają centrum Polski

Aktualizacja:
Autor:
kw,as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W środę nad Polską znów pojawiły wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu i porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

W środę nad Polską przechodzą burze o umiarkowanym i dość silnym natężeniu - poinformował o godzinie 21.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski.

Burzom towarzyszą opady deszczu rzędu 20-30 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 60-80 kilometrów na godzinę.

Obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- mazowieckim, w Błoniu, Grodzisku, Żyrardowie i Sochaczewie;

- łódzkim, w Łasku, Opocznie i Łowiczu.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości