Gdzie jest burza. Groźne zjawiska na południu kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps,
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 29/30.03
Pogoda na noc 29/30.03tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W poniedziałek wyładowania atmosferyczne pojawiają się nad Polską. Przybywa ich w południowej części kraju. Szczególnie niebezpieczne są w górach i na obszarach podgórskich. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Nad południową część kraju wkroczył burzowy front atmosferyczny związany z niżem znad Bałkanów. Rozwinęły się na nim potężne chmury burzowe, niebezpiecznie jest w górach i na obszarach podgórskich - poinformowała około godziny 21.15 w poniedziałek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Burze mają umiarkowane i silne natężenie. Towarzyszą im opady deszczu do 20-40 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70-100 kilometrów na godzinę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie obowiązują.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- śląskim, w rejonie Żywca, zjawiska zmierzają w kierunku Szczyrku i Ustronia;

- małopolskim, w pasie Maków Podhalański, Jordanów, Rabka-Zdrój, Mszana Dolna, Limanowa, Nowy Sącz, Bobowa, Ciężkowice, Zakliczyn, Czchów, Tuchów, Brzesko, Bochnia, Niepołomice, Koszyce i Kazimierza Wielka, burze zmierzają na północy zachód w kierunku Wadowic, Sułkowic, Krakowa, Słomnik i Działoszyc;

- podkarpackim, w rejonie Dukli, Rymanowa i Sanoka, burze przemieszczają się na północny zachód w kierunku Jasła, Krosna i Brzozowa;

- lubelskim, w rejonie Narolu i Lubyczy Królewskiej, burze zmierzają w kierunku Józefowa i Krasnobrodu;

- łódzkim, w rejonie Złoczewa i Zduńskiej Woli, burze przemieszczają się w kierunku Sieradza i Błaszek.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw, ps, anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości