TVN Meteo | Prognoza

Alert RCB dla trzech województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

TVN Meteo | Prognoza

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

RCB wysłało w czwartek swój SMS-owy alert do mieszkańców trzech województw. Jak przekazali eksperci, w niektórych regionach mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - zaapelowano w komunikacie.

"Uwaga! Dziś (12.05) gwałtowne burze i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - SMS o takiej treści został wysłany do mieszkańców województw:

- lubelskiego (powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość);

- małopolskiego (powiaty: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański, Nowy Sącz);

- podkarpackiego (powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Krosno, Przemyśl, Rzeszów).

Jak przekazali eksperci RCB, prognozowanym burzom miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 15-25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 95 kilometrów na godzinę. Możliwy jest także grad. 

IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Obowiązują alarmy drugiego i pierwszego stopnia.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: RCB

Pozostałe wiadomości