TVN Meteo | Prognoza

Znów zrobi się nieznośnie gorąco. Prognoza IMGW na najbliższe dni

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 26/27.06
Pogoda na noc 26/27.06tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Na horyzoncie widać powrót upalnej pogody w naszym kraju. Temperatura może osiągać niebezpieczne dla zdrowia i życia wartości od piątku. Największego gorąca należy spodziewać się na zachodzie - wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni. Na środę i czwartek nie są prognozowane żadne niebezpieczne zjawiska. W piątek natomiast może pojawić się upał, a w weekend -dodatkowo burze z gradem.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

IMGW planuje wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla całego województwa lubuskiego i zachodniej części woj. dolnośląskiego. Na obszarze woj. zachodniopomorskiego mogą obowiązywać tego dnia alerty pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

Pierwszego dnia weekendu upał powinien objąć znacznie większą część kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia możliwe są na całym terenie woj. lubuskiego i wielkopolskiego oraz w woj. dolnośląskim (z wyjątkiem południowych powiatów).

Alerty pierwszego stopnia przed upałem mogą obowiązywać z kolei w województwach: zachodniopomorskim, opolskim, śląskim, małopolskim (z wyłączeniem powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego), a także w południowych powiatach woj. dolnośląskiego.

Ponadto w południowej części woj. dolnośląskiego możliwe są burze z gradem i związane z nimi ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń na sobotętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak przetrwać upałyRCB

Autor:kw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości