Przed nami powrót upału. Alerty i prognozy zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw,as/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielę tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed upałem. Synoptycy ostrzegają, że w kolejnych dniach gorąco może być jeszcze bardziej niebezpieczne, a w niektórych województwach mogą zostać wydane pomarańczowe alerty.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne oraz prognozę zagrożeń pogodowych na najbliższe dni.

Alerty IMGW - upał

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed upałem zostały wydane dla województwa zachodniopomorskiego, dla powiatów: polickiego, goleniowskiego, Szczecin, stargardzkiego, choszczeńskiego, pyrzyckiego, myśliborskiego i gryfińskiego.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia ma wynieść od 29 do 31 stopni Celsjusza. W nocy natomiast termometry pokażą minimalnie od 15 st. C do 17 st. C, tylko w nocy w czwartku na piątek ma być chłodniej, bo od 13 do 15 st. C.

Ostrzeżenia zaczną obowiązywać o godz. 13 w czwartek i stracą ważność o godz. 18 w sobotę. Jak jednak podkreśla w komunikacie IMGW, mogą być one kontynuowane.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Chociaż w czwartek IMGW nie planuje wydać dodatkowych ostrzeżeń meteorologicznych, w piątek wysoka temperatura może objąć kolejne regiony Polski. Synoptycy informują, że pomarańczowy alert przed upałem może zostać wydany w województwie lubuskim.

Dla części województw mogą zostać również wydane ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia. IMGW planuje wydać je na terenie województw: zachodniopomorskiego (poza powiatami północnymi), pomorskiego (w powiatach południowych) i kujawsko-pomorskiego.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych na piątekIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

W sobotę alerty drugiego, pomarańczowego stopnia przed upałem mogą zostać wydane dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego (dla powiatów południowo-wschodnich), pomorskiego (poza powiatami północnymi) i kujawsko-pomorskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w województwach: zachodniopomorskim (w powiatach zachodnich i południowo-zachodnich) małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych na sobotęIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę

Gorąco może przedłużyć się do niedzieli, a alerty drugiego stopnia przed upałem są przewidywane dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego (dla powiatów południowych), pomorskiego (dla powiatów południowych) i kujawsko-pomorskiego.

Wydanie żółtych alertów jest natomiast prognozowane w województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych na niedzielęIMGW
Jak przetrwać upałyRCB

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak zasnąć i wysypiać się w upały? PAP

Autor:kw,anw,as/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: praszkiewicz / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości