Alerty IMGW. Burze nad częścią Polski, upał mocno trzyma w 11 województwach

Aktualizacja:
Autor:
anw,
ps
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Alerty IMGW drugiego stopnia przed upałem obowiązują w niedzielę i poniedziałek na znaczącym obszarze Polski. Wieczorem, synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali również alerty przed burzami z gradem.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: burze z gradem

Żółty alarm przed burzami z gradem obowiązuje w województwach:

- pomorskim;

- warmińsko-mazurskim, w powiatach zachodnich;

- kujawsko-pomorskim;

- wielkopolskim, poza powiatami południowymi;

- lubuskim, poza powiatami północnymi;

- zachodniopomorskim, w powiatach szczecineckim i wałeckim.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 85 kilometrów na godzinę. Miejscami może wystąpić grad. Ostrzeżenia wygasną w poniedziałek o godzinie 1 w nocy.

Alerty IMGW drugiego stopnia: upał

Poza tym, alerty drugiego stopnia przed upałem nadal obowiązują w województwach:

- wielkopolskim, w powiatach ostrzeszowskim i kępińskim;

- łódzkim, z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich;

- dolnośląskim, w powiatach wschodnich i centralnych;

- opolskim;

- śląskim, z wyłączeniem powiatów cieszyńskiego i żywieckiego;

- małopolskim, z wyłączeniem powiatu tatrzańskiego;

- podkarpackim, z wyłączeniem powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego;

- lubelskim;

- świętokrzyskim;

- mazowieckim, z wyłączeniem północnych powiatów;

- podlaskim, w powiecie siemiatyckim.

Prognozowana jest temperatura maksymalna od 30 do 33 stopni Celsjusza. W nocy temperatura minimalna ma wynieść od 16 do 20 st. C. Ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w poniedziałek.

Jak przetrwać upałyRCB

Hiszpański pióropusz przynosi ekstremalny upał

Źródłem upałów w Polsce jest zjawisko nazywane hiszpańskim pióropuszem (ang. Spanish plume). Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, to "klin gorąca rozbudowujący się w ostatnich dniach od północno-zachodniej Afryki i Hiszpanii, w stronę Europy Zachodniej i Środkowej". Zjawisko to niesie ze sobą także ryzyko wystąpienia silnych burz na froncie chłodnym, wpychającym się w ten obszar gorąca.

Jak wskazują synoptycy IMGW, pomiędzy najchłodniejszym i najgorętszym miejscem o godzinie 15 było ponad 20 stopni Celsjusza różnicy. W niedzielę najgoręcej było w Słubicach (woj. lubuskie) i Krzyżu (woj. wielkopolskie), gdzie na termometrach mogliśmy zobaczyć 37,8 st. C. Do wyrównania czerwcowego rekordu temperatur brakowało jedynie 0,5 st. C. Zachodnia Polska była najgorętszą częścią kraju.

Jak zasnąć i wysypiać się w upałyPAP/Maciej Zieliński

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Udar cieplnyPAP/Maria Samczuk

Autor:anw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości