TVN Meteo | Prognoza

Wiatr, intensywne opady, zawieje, oblodzenie. Znaczna część kraju objęta ostrzeżeniami

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw,
ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 18/19.08
Pogoda na noc 18/19.08tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 31.01

IMGW ostrzega przed szeregiem pogodowych zagrożeń. W wielu regionach kraju wciąż obowiązują alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W ciągu następnych godzin na terenie części kraju należy spodziewać się także zawiei i zamieci śnieżnych, a mokre nawierzchnie dróg i chodników mogą zamarzać.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem, zawiejami lub zamieciami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem.

Alerty IMGW drugiego stopnia: silny wiatr

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

- pomorskim, w powiatach nadmorskich, gdzie będą ważne do godz. 4 w poniedziałek;

- warmińsko-mazurskim, gdzie będą ważne do godz. 2 w poniedziałek;

- podlaskim, gdzie będą ważne do godz. 6 w poniedziałek;

- mazowieckim, gdzie będą ważne do północy z niedzieli na poniedziałek;

- lubelskim, gdzie będą ważne do godz. 2 w poniedziałek;

- świętokrzyskim i małopolskim, gdzie będą ważne do godz. 23 w niedzielę;

- podkarpackim, gdzie będą ważne do godz. 3 w poniedziałek.

Przewidywane jest wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: silny wiatr

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

- łódzkim, gdzie będą ważne do godz. 3 w poniedziałek;

- wielkopolskim, gdzie będą ważne do północy z niedzieli na poniedziałek;

- śląskim, gdzie będą ważne do godz. 23 w niedzielę.

Wiatr ma wiać ze średnią prędkością 40-50 km/h, w porywach do 90 km/h, z północnego zachodu.

Alerty IMGW drugiego stopnia stopnia: zawieje/zamiecie śnieżne

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydano dla całego woj. warmińsko-mazurskiego i północnej połowy woj. podlaskiego. Alerty stracą ważność o godz. 3 w poniedziałek.

Prognozowane są tam zawieje i lokalnie zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, lokalnie do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Opady będą stopniowo zanikać od zachodu.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: zawieje/zamiecie śnieżne

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi obowiązują w pozostałej części woj. podlaskiego oraz w południowych powiatach woj. dolnośląskiego i opolskiego.

Na Podlasiu, gdzie alerty pozostaną w mocy do godz. 4 w poniedziałek, zawieje może powodować wiatr o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, w porywach do 70 km/h. W woj. południowych ma wiać ze średnią prędkością od 30 do 55 km/h, w porywach do 115 km/h. Tam ostrzeżenia stracą ważność o godz. 21 w niedzielę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia: intensywne opady śniegu

Dla części kraju wydane zostały również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują we wschodniej połowie woj. warmińsko-mazurskiego oraz w północnej części woj. podlaskiego, a także w południowych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego.

Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu ostrzeżenia wygasną o godz. 3 w poniedziałek, zaś na Śląsku i w Małopolsce - o północy z niedzieli na poniedziałek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: oblodzenie

Na znacznym obszarze Polski może być ślisko. Ostrzeżenia przed oblodzeniem wydano dla województw:

- warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, gdzie będą ważne do godz. 4 w poniedziałek;

- mazowieckiego i lubelskiego, gdzie będą ważne do godz. 6 w poniedziałek;

- łódzkiego, gdzie będą ważne do godz. 7 w poniedziałek;

- świętokrzyskiego oraz północnych powiatów śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, gdzie będą ważne do godz. 7 w poniedziałek.

Przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie.

Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw, anw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości