Nadal nie jest bezpiecznie. Alerty IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps/dd
Źródło:
IMGW
Anna Dec o pogodzie w Polsce
Anna Dec o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/23
TVN24Anna Dec o pogodzie w Polsce

Wiatr w Polsce stopniowo słabnie, nadal jednak może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia obowiązują w kilku województwach na wschodzie kraju. Wiatr w porywach może dochodzić tam do 80 kilometrów na godzinę.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym wiatrem w Polsce. Jak informuje IMGW, z powodu słabnącej siły wiatru, ostrzeżenia podtrzymane są tylko dla wschodniej części kraju.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: silny wiatr

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na całym obszarze województw: podlaskiego i lubelskiego oraz we wschodnich powiatach woj. mazowieckiego.

Prognozuje się wystąpienie dość silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h, z kierunku zachodniego. Alerty stracą ważność w sobotę o godzinie 22.

Czytaj także: Kiedy przestanie wiać? Nasza synoptyk ma dobrą i złą wiadomość

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:anw,ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości