TVN Meteo | Prognoza

Interwencje strażaków. Nadal jest niebezpiecznie, alarmy IMGW w sześciu województwach

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw,ps/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 2.12

Silny wiatr daje się we znaki wielu mieszkańcom Polski. W województwie pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim strażacy interweniowali w związku z gwałtowną aurą. Obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem.

W czwartek wiał silny wiatr. - Do godziny 18 strażacy odnotowali w całym kraju 1090 związanych z usuwaniem jego skutków - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Krzysztof Batorski. Dodał, że najwięcej interwencji było w województwach: zachodniopomorskim - 406, wielkopolskim - 161 oraz kujawsko-pomorskim - 129. Działania polegały głownie na usuwaniu wiatrołomów i udrażnianiu szlaków komunikacyjnych. Nikt nie został ranny.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: silny wiatr

Synoptycy IMGW wydali alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Te obowiązują w województwach:

- podlaskim, (w powiatach: sejneńskim, suwalskim, Suwałki), gdzie ważne będą do godziny 1 w piątek;

- warmińsko-mazurskim, (w powiatach północnych i zachodnich), gdzie ważne będą do godz. 1 w piątek.

Przewidywane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodniego i zachodniego.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: intensywne opady śniegu

Dla części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują w woj. podkarpackim w powiatach: sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Prognozowane są opady powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 15 centymetrów, a w górach od 15 do 25 cm.

Alerty będą ważne do godz. 8 w piątek.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: oblodzenia

W niektórych regionach kraju może być ślisko. Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla województw zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz dla północnej części woj. kujawsko-pomorskiego.

Przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna ma wynieść od -4 do -3 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie od -8 do -5 st. C. Najzimniej ma być na Pomorzu i Kujawach.

Alerty będą ważne do godz. 8 w piątek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW
Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw,anw,ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości