Alerty IMGW - silny wiatr, intensywne opady śniegu, oblodzenie

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw,
ps
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 06.02

Pogoda na południu Polski może być niebezpieczna. Ostrzeżenia przed oblodzeniem zostały rozszerzone na kolejne województwa. IMGW wydał również alerty przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Alerty IMGW: oblodzenie

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna na Ziemi Świętokrzyskiej i na Śląsku wyniesie około -1 stopnia Celsjusza, a przy gruncie będzie około -2 st. C. W Małopolsce i na Podkarpaciu termometry wskażą minimalnie około -4 st. C, a temperatura przy gruncie osiągnie około -5 st. C.

W południowych powiatach woj. małopolskiego i podkarpackiego ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 12 w niedzielę. W pozostałych miejscach wygasną o godz. 9 tego samego dnia.

Alerty IMGW: intensywne opady śniegu

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla woj. dolnośląskiego, dla powiatów: jeleniogórskiego, Jelenia Góra i kłodzkiego.

W górach powyżej 800 metrów nad poziomem morza przewidywane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 15 centymetrów.

Ostrzeżenia będą ważne w godz. 6-21 w niedzielę.

Alerty IMGW: silny wiatr

Dla części woj. dolnośląskiego wydane zostały również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Dotyczą powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, złotoryjskiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, jaworskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i kłodzkiego.

Prognozuje się wiatr o średniej prędkości od 25 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h, z kierunku południowo-zachodniego.

Ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 9 w niedzielę, a stracą ważność o godz. 23 tego samego dnia.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP
Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:kw, anw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości