Do siarczystego mrozu dołączą inne niebezpieczne zjawiska. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,as,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW ostrzega południe Polski przed mrozem. Lokalnie termometry mogą wskazywać w nocy nawet -22 stopnie Celsjusza. Nadchodzące dni przyniosą także niebezpiecznie silny wiatr i opady marznące, które będą powodować gołoledź.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia i prognozę zagrożeń pogodowych na kilka kolejnych dni.

Alerty IMGW - silny mróz

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązują w województwach:

- śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim;

- małopolskim;

- podkarpackim;

- świętokrzyskim, z wyjątkiem powiatów północno-zachodnich;

- lubelskim, w powiatach południowych.

W woj. śląskim oraz w południowych powiatach woj. małopolskiego prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami wynoszącą od -19 do -15 stopni Celsjusza, lokalnie w obniżeniach terenu możliwe są spadki do -22 st. C. Temperatura maksymalna, czyli panująca w najcieplejszym momencie dnia, osiągnie od -10 do -6 st. C. Alarmy ważne tam będą do godziny 10 w sobotę.

W pozostałych regionach prognozuje się spadek temperatury lokalnie do -16 st. C oraz wiatr o średniej prędkości od 5 do 15 kilometrów na godzinę. Alarmy będą w mocy od godz. 21 w środę do godz. 8 w czwartek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW
Ile naprawdę jest za oknemPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

Następnego dnia silny mróz możliwy jest w województwach: śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, żywiecki), małopolskim (powiaty: suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki) i podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki).

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek silny mróz nadal będzie stwarzać niebezpieczeństwo w tych samych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego.

Na północy kraju ma pojawić się silny wiatr. Synoptycy planują wydać w związku z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: zachodniopomorskiego (powiaty: kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, Koszalin, sławieński), pomorskiego (powiaty: słupski, Słupsk, lęborski, wejherowski, pucki, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdański, nowodworski) oraz warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, Elbląg, braniewski).

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

Pierwszego dnia weekendu w południowych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego wciąż obowiązywać będą alerty przed silnym mrozem, a w nadmorskich powiatach woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przewidywany jest niebezpiecznie silny wiatr.

Oprócz tego, jak prognozuje IMGW, wystąpią opady marznące powodujące gołoledź. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w województwach dolnośląskim (powiaty: zgorzelecki, lubański, lwówecki, karkonoski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych, kłodzki, ząbkowicki) i opolskim (powiaty: nyski, prudnicki, głubczycki).

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:kw,as,ps

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości