TVN Meteo | Prognoza

Roztopy na południu Polski. Alarmy IMGW drugiego stopnia

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
anw,
ps
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartek tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 31.12

Wysoka temperatura powietrza sprawia, że pokrywa śnieżna szybko topnieje. Na południowych krańcach Polski obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed roztopami. Wydał je Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia.

Alerty IMGW: roztopy

Na południu kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed roztopami. Alerty wydano dla województw:

- śląskiego, dla powiatów cieszyńskiego i żywieckiego;

- małopolskiego, dla powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego i gorlickiego;

- podkarpackiego, dla powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej w górach. Temperatura minimalna ma wynieść od 0 do 5 stopni Celsjusza, a temperatura maksymalna od 3 do 8 st. C. Suma opadów deszczu sięgnie od 5 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 30 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.

Na Śląsku i w Małopolsce alerty stracą ważność o godzinie 20 w sobotę, natomiast na Podkarpaciu o północy z soboty na niedzielę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Wzrosty stanów wody

W związku z występującą odwilżą i roztopami oraz opadami deszczu lokalne notowane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej.

Jak przekazał IMGW na Twiterze, w piątek o godz. 7 notowano głównie strefę wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Stan ostrzegawczy zanotowano na dwóch stacjach w dorzeczu Odry. "Na rzekach dominowały wzrosty związane ze spływem wód opadowo roztopowych" - napisano.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Autor:anw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości