TVN Meteo | Prognoza

Oblodzenie w czterech województwach. Mokre nawierzchnie po opadach mogą zamarzać

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
kw,
dd,
ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed oblodzeniem na jezdniach i chodnikach oraz przed roztopami. W ciągu kolejnych dni w wielu regionach kraju należy spodziewać się silnego wiatru. Najmocniej ma wiać na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim - wynika z prognozy zagrożeń.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń pogodowych.

Alerty IMGW: oblodzenie

Synoptycy ostrzegają przed zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu lub śniegu z deszczem, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie około -1 stopień Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie około -3 st. C.

Alertami objęto województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wschodnią połowę woj. zachodniopomorskiego oraz w woj. wielkopolskim powiaty: złotowski, pilski, chodzieski i wągrowiecki.

Ostrzeżenia będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek.

Alerty IMGW: roztopy

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują w województwach:

- podlaskim, w powiatach: białostockim, hajnowskim, bielskim, wysokomazowieckim, siemiatyckim;

- mazowieckim, z wyjątkiem powiatów północno-zachodnich;

- lubelskim, z wyjątkiem powiatów południowo-wschodnich.

Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna ma wynieść od 1 do 2 stopni Celsjusza, temperatura maksymalna od 5 do 7 st. C. Przewidywana suma opadów deszczu i deszczu ze śniegiem wyniesie natomiast od 2 do 5 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 15 do 25 kilometrów na godzinę, w porywach do 60 km/h, z kierunku południowo-zachodniego.

Ostrzeżenia będą ważne od godziny 11 w poniedziałek do godz. 18 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na poniedziałek

Pierwszego dnia tygodnia w wielu regionach Polski może silnie wiać. Dla nadmorskich powiatów woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego synoptycy planują wydać alerty drugiego stopnia. Oznacza to możliwe porywy wiatru o prędkości 90-115 kilometrów na godzinę lub wiatr o średniej prędkości 70-90 km/h.

W pozostałych miejscach Pomorza i Pomorza Zachodniego, a także na całym obszarze woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz w północnej części woj. podlaskiego i w północno-zachodnich powiatach woj. mazowieckiego mogą obowiązywać alerty pierwszego stopnia. Oznacza to, że mogą wystąpić porywy wiatru o prędkości 70-90 km/h lub wiatr o prędkości 55-70 km/h.

Wystąpienie roztopów na poniedziałek prognozowane jest dla woj. podlaskiego (powiaty: białostocki, hajnowski, bielski, wysokomazowiecki, siemiatycki), mazowieckiego (z wyjątkiem powiatów północno-zachodnich) oraz lubelskiego (z wyjątkiem powiatów południowo-wschodnich).

W południowych powiatach woj. dolnośląskiego mogą pojawić się natomiast opady śniegu.

Prognoza zagrożeń IMGW na poniedziałektvnmteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek

Następnego dnia silny wiatr możliwy jest tylko w północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Roztopy nadal mogą pojawiać się w woj. podlaskim (powiaty: białostocki, hajnowski, bielski, wysokomazowiecki, siemiatycki), mazowieckim (z wyjątkiem powiatów północno-zachodnich oraz lubelskim (z wyjątkiem powiatów południowo-wschodnich, a także w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W części kraju może zrobić się ślisko. Na całym obszarze woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego należy spodziewać się oblodzonych dróg i chodników.

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na środę

W środę silny wiatr przewidywany jest dla woj. pomorskiego. Natomiast roztopy mają występować w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na środętvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

Kolejnego dnia silny wiatr może wrócić na przeważającym obszarze kraju. Należy się go spodziewać wszędzie, z wyjątkiem woj. zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego.

Roztopy spodziewane są w woj. małopolskim, w powiatach nowotarskim i tatrzańskim.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartektvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak powstaje szklanka na drogachPAP
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw, dd, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości