TVN Meteo | Prognoza

Alerty IMGW. Oblodzenie i marznące opady

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 23/24.01
Pogoda na noc 23/24.01tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 06.12

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami do jazdy. W większości kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek na drogach będzie ślisko. Prognozowane są marznące opady i oblodzenie.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Alerty IMGW: oblodzenie

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz części woj. małopolskiego (powiaty: olkuski, krakowski, Kraków, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki i suski).

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie od -3 do 0 st. C, temperatura minimalna przy gruncie zaś od -5 do -1 st. C.

Alerty w większości regionów będą ważne do godziny 9 w poniedziałek, tylko na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie wygasną o godzinę wcześniej.

Alerty IMGW: opady marznące

W części kraju obowiązują również ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Alerty pierwszego stopnia wydano dla woj. mazowieckiego, z wyjątkiem północno-zachodnich powiatów oraz dla północnej połowy woj. lubelskiego.

Słabe opady marznącej mżawki mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 3 w poniedziałek.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W jaki sposób na drogach powstaje "szklanka" (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Autor:kw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości