Kolejne zimowe zagrożenia. Alerty IMGW przed intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem

Aktualizacja:
Autor:
kw,as/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW ostrzega przed zimowymi niebezpieczeństwami. Obowiązują alarmy przed oblodzeniem i intensywnymi opadami śniegu. Sprawdź, gdzie pogoda będzie dla nas zagrożeniem.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

PADA U CIEBIE ŚNIEG? WYŚLIJ NAM SWOJĄ RELACJĘ NA KONTAKT 24

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu

Alerty IMGW przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:

- pomorskim, w powiatach: człuchowskim, chojnickim, kościerskim, starogardzkim i tczewskim. Alerty pozostaną w mocy do północy;

- kujawsko-pomorskim, w całym województwie poza powiatami: lipnowskim, włocławskim i radziejowskim. W powiatach północnych ostrzeżenia będą ważne do północy, a w południowych - do godz. 3 w niedzielę;

- wielkopolskim, w powiatach: złotowskim, pilskim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim, czarnkowsko-trzcianeckim; szamotulskim, międzychodzkim, w którym alerty będą ważne do północy;

- lubuskim, w powiatach północnych, gdzie niebezpiecznie będzie do północy.

Jak przekazali synoptycy, w regionach tych prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów.

CZYTAJ TEŻ: W górach panują zimowe warunki. Ograniczona widzialność, śliskie szlaki i lawinowa "jedynka"

Alerty IMGW - oblodzenie

Oprócz intensywnych opadów, zagrożeniem stanie się także oblodzenie. Ostrzeżenia przed nim wydane zostały w województwie zachodniopomorskim i dotyczą powiatów: Świnoujście, kamieńskim, goleniowskim, polickim, Szczecin, stargardzkim, pyrzyckim oraz gryfińskim.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna powietrza sięgnie około -2 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie około -4 st. C.

Ostrzeżenia wygasną o godz. 9 w niedzielę.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje i ile waży śniegPAP

Autor:kw,as/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości