Sześć województw objętych alertami IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,as,ps/dd
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Pogoda w nocy 28/29.11
Pogoda w nocy 28/29.11tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek o poranku może dawać się we znaki kierowcom w różnych częściach kraju. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniem na jezdniach, a także przed gęstymi mgłami.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Alerty IMGW - intensywne opady śniegu

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:

- mazowieckim, w powiatach: białobrzeskim, przysuskim, szydłowieckim, radomskim, Radom, lipskim;

- łódzkim, w całym województwie poza powiatami: sieradzkim, wieruszowskim i wieluńskim.

- świętokrzyskim;

- małopolskim;

- śląskim, w powiatach: częstochowskim, Częstochowa, myszkowskim, zawierciańskim, będzińskim, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Katowice i bieruńsko-lędzińskim.

Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów.

Na Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej ostrzeżenia będą ważne do północy z czwartku na piątek, w Małopolsce będą obowiązywać do godz. 6 w piątek, natomiast na Śląsku i Ziemi Łódzkiej wygasną o godz. 8 tego samego dnia.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Alerty IMGW - oblodzenie

Na południu kraju zagrożenie na drogach będzie stwarzać również oblodzenie. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane zostały dla województw:

- małopolskiego, z wyłączeniem powiatów: miechowskiego, dąbrowskiego, tatrzańskiego;

- śląskiego, dla powiatów: częstochowskiego, Częstochowa, myszkowskiego, zawierciańskiego, będzińskiego, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Katowice i bieruńsko-lędzińskiego.

W tych miejscach przewiduje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, lokalnie deszczu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie około -2 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna przy gruncie około -3 st. C. Ujemna temperatura powietrza utrzyma się do godzin rannych.

Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 8 w piątek.

Alerty IMGW - gęste mgły

Dla części kraju prognozowane są również gęste mgły. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla woj. lubuskiego, z wyłączeniem powiatów strzelecko-drezdeneckiego i międzyrzeckiego.

Widzialność w zasięgu mgieł może wynosić miejscami od 50 do 200 metrów. Ostrzeżenia będą ważne od godz. 18 w czwartek do godz. 9 w piątek.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje szklanka na drogachPAP
Jak powstaje i ile waży śniegPAP

Autor:kw,as,ps/dd

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości