Czerwone alerty IMGW w jednym województwie

Aktualizacja:
Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW podniósł stopień ostrzeżeń związanych z intensywnymi opadami deszczu do najwyższego w kilku powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Alerty przed ulewami obowiązują łącznie w czterech województwach.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alerty IMGW trzeciego stopnia - intensywne opady deszczu

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: gołdapskim, oleckim i ełckim.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 90 do 120 litrów wody na metr kwadratowy. Jak wyjaśniono w komunikacie, zmiana stopnia ostrzeżenia jest spowodowana "wysokimi sumami opadów na stacji telemetrycznej w Gołdapi, gdzie od godziny 9 do 20 spadło 68 l/mkw." Dodano, że spodziewane są dalsze intensywne opady deszczu. Lokalnie suma opadów może osiągnąć 120 l/mkw.

Ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 15 w środę.

Alerty IMGW drugiego stopnia - intensywne opady deszczu

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano dla województw:

- podlaskiego;

- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: węgorzewskiego, giżyckiego, piskiego.

Przewiduje się tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów to do 60 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenia będą ważne do godz. 15 w środę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu

Ostrzeżenia najniższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydane zostały dla województw:

- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: kętrzyńskiego, mrągowskiego, szczycieńskiego;

- mazowieckiego, dla powiatów: ostrołęckiego, Ostrołęka, ostrowskiego, sokołowskiego, łosickiego, siedleckiego, Siedlce;

- lubelskiego, z wyjątkiem powiatów: ryckiego, puławskiego, opolskiego, kraśnickiego.

W tych miejscach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów - do 30 l/mkw. Ostrzeżenia wygasną o godz. 15 w środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:kw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości