Alerty IMGW. Uwaga na silne porywy wiatru i wzrosty stanów wody

Aktualizacja:
Autor:
as,ps/dd
Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Pogoda na sobotę 28.01
Pogoda na sobotę 28.01tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał alerty hydrologiczne. W środę na Wybrzeżu, Żuławach i Zalewie Wiślanym mogą wystąpić wahania oraz podwyższenie stanów wody, wywołane przez silny wiatr z północy. Pod koniec tygodnia, gwałtowne podmuchy mogą także zagrażać mieszkańcom południowej Polski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gwałtownym wzrostem wód dla Wybrzeża Zachodniego i Wschodniego oraz morskich wód wewnętrznych RP (województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego).

Alerty hydrologiczne IMGW

Jak poinformowano, "w związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora północnego i wysokim napełnieniem Bałtyku (520 centymetrów - 18 października) na Wybrzeżu, Żuławach i Zalewie Wiślanym przewidywane są wahania i wzrosty do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych".

Alerty IMGW pierwszego stopnia w rejonie Wybrzeża będą ważne do środy do godz. 12. Na obszarze Żuław i Zalewu Wiślanego ostrzeżenia mają obowiązywać do godz. 18 w środę.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Silny wiatr spodziewany jest w Polsce również pod koniec tygodnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać na piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw:

- śląskiego, dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego;

- małopolskiego, dla powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego;

- podkarpackiego, dla jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:as,ps/dd

Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości