Gołoledź, a do tego mgły. Alerty IMGW w większości kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,
as,
ps,
anw
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Warunki do podróżowania w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę rano będą niebezpieczne. IMGW ostrzega przed marznącymi opadami deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź na przeważającym obszarze Polski. Dla kilku województw wydano również alerty przed gęstymi mgłami, które lokalnie mogą ograniczać widzialność nawet do 50 metrów.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Alerty IMGW - opady marznące

Żółte alerty IMGW przed opadami marznącymi obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim;

- pomorskim;

- kujawsko-pomorskim;

- wielkopolskim, z wyłączeniem południowo-zachodniej części województwa;

- lubuskim, w północnej połowie województwa;

- warmińsko-mazurskim;

- podlaskim;

- mazowieckim;

- łódzkim;

- lubelskim;

- świętokrzyskim;

- małopolskim;

- śląskim.

Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

Ostrzeżenia na Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce będą ważne do godziny 3 w niedzielę, na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Wielkopolsce, na Kujawach i Ziemi Lubuskiej stracą ważność o godz. 8 w niedzielę, na Podlasiu pozostaną w mocy do godz. 10 tego samego dnia, natomiast na Warmii i Mazurach, Pomorzu oraz Pomorzu Zachodnim przestaną obowiązywać o dwie godziny później.

Alerty IMGW - gęste mgły

W części kraju możliwe są również mgły. Alerty zostały wydane dla woj. świętokrzyskiego, a także dla północnych powiatów woj. małopolskiego i podkarpackiego.

W zasięgu gęstych mgieł widzialność może wynosić miejscami od 50 do 200 metrów. IMGW około godziny 20 poinformował, że na obszarze objętym ostrzeżeniami lokalnie występują już mgły, które ograniczają widzialność do 100-200 m. Jak podano, "w ciągu najbliższych godzin widzialność będzie się pogarszać i mgieł będzie przybywać". W komunikacie podkreślono, że spadek temperatury przy gruncie poniżej 0 st. C może dodatkowo w takich warunkach powodować śliskość na drogach i chodnikach.

Alerty wygasną o godz. 10 w niedzielę.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje szklanka na drogachPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw, as, ps, anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości