Burze z gradem. W tych regionach trzeba szczególnie uważać

Aktualizacja:
Autor:
anw,kw,ps
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozuje na środę burze z gradem. Najbardziej niebezpieczne zjawiska mają wystąpić na północy i północnym wschodzie kraju. Możliwe jest wydanie alarmów pierwszego stopnia.

W środę przez Polskę przejdzie front atmosferyczny, przynosząc burze, którym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń pogodowych.

Prognoza zagrożeń IMGW na środę

Według synoptyków IMGW w środę wystąpią burze z gradem. Najbardziej niebezpieczne zjawiska prognozowane są dla północnej części kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem oznacza, że podczas wyładowań atmosferycznych może spaść od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie 40 l/mkw. lub wiać z prędkością do 70-90 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwe są opady gradu.

Prognoza zagrożeń IMGW na środętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest prognoza zagrożeń

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz
Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:anw,kw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości