Czwartek to dzień, w którym nastąpi załamanie pogody. Gdzie mogą obowiązywać alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw,ps/dd
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 30/31.03
Pogoda na noc 30/31.03tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda w Polsce w ciągu najbliższych dni zdecydowanie nie dopisze. Czeka nas mniej słońca, więcej chmur i gwałtownych zjawisk. IMGW prognozuje, że opady deszczu będą intensywne, pojawią się burze gradowe, będzie też silnie wiać.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń pogodowych na czwartek, piątek i sobotę. Wtedy to mogą obowiązywać alerty IMGW.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

Na czwartek dla części kraju prognozowany jest silny deszcz z burzami. Związane z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w zachodnich powiatach woj. zachodniopomorskiego, w woj. wielkopolskim z wyjątkiem jego północnych powiatów, a także na całym obszarze województw: lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Dla woj. śląskiego i małopolskiego przewidywane są burze. Z kolei w rejonie woj. opolskiego i dolnośląskiego mogą wystąpić burze, którym będą towarzyszyć opady gradu.

Synoptycy planują ponadto wydać alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla północnych powiatów woj. pomorskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

Następnego dnia niebezpieczne zjawiska przewidywane są na mniejszym obszarze kraju. Dla województw mazowieckiego i lubuskiego prognozuje się intensywne opady deszczu, w związku z czym mogą tam obowiązywać ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

W pierwszy dzień weekendu gwałtowne zjawiska mogą wrócić w południowe regiony kraju. Dla województw śląskiego i małopolskiego IMGW planuje wydać alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB
Burze z grademPAP/Maria Samczuk/Adam Ziemienowicz

Autor:kw,anw,ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości