Alerty IMGW. Bałtyk jest mocno napełniony

Autor:
dd
Źródło:
IMGW
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla północy Polski przed wzrostem poziomów wody. Ma na to wpływ między innymi wysokie napełnienie Bałtyku. Obowiązują alarmy hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

Na północy Polski obowiązują alarmy hydrologiczne IMGW drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Na obszarze Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry w województwie zachodniopomorskim - jak prognozują synoptycy IMGW - w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (2 marca wynosiło 530 centymetrów), na Zalewie Szczecińskim nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych. W ujściowym odcinku Odry spodziewany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.

Alert będzie ważny od północy w czwartek do godziny 20 w piątek.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

W rejonie Wybrzeża Wschodniego i morskich wód wewnętrznych RP - Bałtyku Południowo-Wschodniego na terenie województwa pomorskiego obowiązuje alert hydrologiczny IMGW pierwszego stopnia. Według komunikatu synoptyków, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną oraz wysokim napełnieniem Bałtyku na Wybrzeżu Wschodnim przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Z informacji IMGW wynika, że groźnie w tym rejonie będzie do południa w czwartek.

Ostrzeżenia hydrologiczneIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor:dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości