TVN Meteo | Prognoza

Alert RCB dla kilku województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

TVN Meteo | Prognoza

Autor:
kw,
ps
Źródło:
PAP, RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek, 19.05
Prognoza pogody na czwartek, 19.05tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 21.01

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w czwartek SMS-owy alert przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Otrzymały go osoby przebywające w części północnych województw kraju. IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

"Jeśli możesz, zostań w domu. Drogi mogą być nieprzejezdne. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi zostały wysłane do osób przebywających w województwach:

- pomorskim, powiaty: gdański, kartuski, nowodworski, lęborski, pucki, słupski, wejherowski oraz Sopot, Gdańsk, Gdynia i Słupsk;

- warmińsko-mazurskim, powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski, ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, olecki, piski, węgorzewski oraz Elbląg;

- podlaskim, powiaty: augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, sokolski, suwalski oraz Suwałki;

- zachodniopomorskim, powiaty: białogardzki, gryficki, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, sławieński oraz Świnoujście i Koszalin.

>> Obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi

Alert RCB. Co to jest?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw, ps

Źródło: PAP, RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości