TVN Meteo | Prognoza

Alert RCB dla północno-wschodniej części kraju. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
anw,kw,ps
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek 27.01
Prognoza pogody na czwartek 27.01tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 1.12

Alert RCB został ogłoszony dla północno-wschodniej części kraju. SMS-y ostrzegające przed silnym wiatrem otrzymują osoby przebywające w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. "Możliwe są utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu" - czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w czwartek wysyła alert SMS-owy do osób przebywających na terenie województw:

- podlaskiego (powiaty: augustowski, białostocki, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski, wysokomazowiecki, zambrowski oraz miasta Białystok, Łomża, Suwałki);

- warmińsko-mazurskiego (powiaty: węgorzewski, gołdapski, olecki i ełcki).

"Uwaga! Dziś (02.12) silny wiatr. Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy." - napisano na Twitterze RCB.

W środę RCB wysłał SMS-y z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz części woj. wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Na obszarze sześciu województw, głownie na północy kraju, obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W północnych powiatach woj. pomorskiego, gdzie prognozowany jest najsilniejszy wiatr, obowiązują alerty drugiego stopnia.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:anw,kw,ps

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości