Alert RCB dla części województwa śląskiego: możliwe gwałtowne wezbrania rzek i podtopienia

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dla kilku powiatów województwa śląskiego ogłosiło w niedzielę wieczorem alert z powodu prognozowanych intensywnych opadów deszczu. Możliwe są gwałtowne wezbrania rzek i podtopienia.

"Uwaga! Dziś i w nocy (28/29.08) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - taką wiadomość wysłano do użytkowników sieci telefonii komórkowych w województwie śląskim w powiatach: myszkowskim, będzińskim, zawierciańskim i w Dąbrowie Górniczej.

Wcześniej w tych miejscach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł przed burzami z gradem, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 90 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę i miejscowe opady gradu. Wydane zostały ostrzeżenia najwyższego stopnia. Dla części innych województw wydano alerty drugiego i pierwszego stopnia związane z burzami z gradem.

W przypadku zagrożenia podtopieniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi:

- słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji, - przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, - zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, - pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca, - zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości