Prognoza

Prognoza

Krótko cieszyliśmy się piękną pogodą. Nad ziemie zachodnie nadchodzi front niosący ze sobą dużo gorszą aurę. Sprowadzi on do naszego kraju chmury, z których już w piątek popada i zagrzmi.

Zachodnia część polskiego Wybrzeża w deszczu, pozostałe rejony Bałtyku pochmurne. Tak, jak i Mazury. Chorwackie niebo też będzie mało słoneczne. Jedynie Grecja będzie naprawdę sprzyjać w piątek żeglarzom.

W piątek Pomorze znów skąpane w deszczu. Wtórują mu Wenecja, Saloniki i kurorty bułgarskie. Pogodnie będzie za to w Turcji, ale to żadna niespodzianka. Urlopowicze w Europie będą mieć chwilę wytchnienia od upałów. Czy na długo?

W weekend rozpocznie się seria deszczowych dni. Winowajcą jest Rene, niż znad Morza Północnego, który skutecznie przepędzi zalegającą nad Polską, ciepłą i słoneczną Karin. Podniebny spektakl nie obędzie się bez burz i gradobicia.

Tegoroczny sierpień nie odbiegnie od normy. Temperatury będą takie, jak co roku. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o jesieni. Prawdopodobnie będzie chłodniejsza od poprzednich, a w listopadzie czekają nas już mrozy.

W większości polskich kurortów będzie w czwartek słonecznie. Wyjątek stanowi Pomorze - tam mogą pojawić się przelotne burze. Chmury pojawią się także w Bułgarii i rejonie Morza Śródziemnego.

Zachodni Bałtyk będzie burzowy, a Chorwacja pochmurna. Mocniej powieje na greckich wodach, w Łebie i Ustce, a najlepszym miejscem do żeglowania na Mazurach będą Śniardwy - takich warunków pogodowych mogą się spodziewać żeglujący w czwartek.

Nad Wyspami Brytyjskimi, Francją i Ukrainą zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Skandynawią i Europą Centralną.

Żeglujący po Bałtyku, polskich jeziorach czy wodach Grecji i Chorwacji w środę, bez wyjątku, będą mieli powody do zadowolenia. Pogoda będzie im sprzyjać - na ich głowy nie spadnie deszcz. Będzie też wietrznie. Nie pozostaje nic innego, jak tylko łapać wiatr w żagle.

We wtorek po południu pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił prezydent położonych w województwie lubelskim Puław. Nadal obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla województwa mazowieckiego. Wysoki poziom wody utrzymuje się też w czterech województwach południowo-wschodnich.

Słońce, wysokie temperatury i nareszcie tłumy na plażach - tak wita nas sierpień. Niestety, mamy złe wiadomości. W piątek pogoda znacznie się popsuje, a w poniedziałek możemy spodziewać się kolejnych silnych ulew i burz.

We wtorek na południowym wschodzie pojawi się front atmosferyczny. Na Zamojszczyźnie, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i Bieszczadach może popadać i zagrzmieć. Nie będą to jednak gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W pozostałych regionach Polski wreszcie piękna pogoda. Wtorek będzie tam słoneczny i ciepły.

Mamy dobrą wiadomość dla wypoczywających zarówno w polskich i zagranicznych kurortach. We wtorek przywita nas słoneczna pogoda. Musimy się jednak przygotować na to, że w ciągu dnia na Mazurach niebo mogą przykryć chmury.

Słońce, wiatr i przyjemna temperatura - takie warunki czekają we wtorek na żeglarzy w całej Polsce. W końcu mazurskie i nadmorskie przystaną świecić pustkami, a na wodach zrobi się tłoczno.

W ciągu najbliższej doby pogodny wyż skandynawski umocni się i Polska znajdzie się pod jego wpływem. Jedynie na południowym-wschodzie przejściowo zaznaczy się zatoka niżowa z frontem chłodnym.