Prognoza

Prognoza

Piątkowa prognoza dla żeglarzy nie jest obiecująca. Najdogodniej popływacie na Mazurach, gdzie deszcz pokropi tylko od czasu do czasu, ale na Pomorzu i Wybrzeżu żeglować będzie trudno. Idealne warunki czekają na miłośników sportów wodnych tylko w Grecji.

Pomorze i Wybrzeże będą w piątek najchłodniejszymi miejscami w Polsce. Termometry wskażą ledwo 17 st. C. Dużo cieplejsza od powietrza będzie temperatura wody. Po piękne słońce i warunki do plażowania najlepiej wybrać się nad Morze Śródziemne.

Po burzowych ostatnich dniach, w czwartek rano nad Polską nie grzmiało nigdzie. Deszczowe chmury zbierały się jeszcze nad północno- zachodnimi rejonami kraju, po tym jak niż Quentin przesunął się na północ od Świnoujścia. Na pozostałym obszarze kraju zza chmur nieśmiało wychodzi słońce.

Jaki jest przeciętny sierpień w Polsce? Słoneczny, spokojniejszy niż lipiec i ma maksymalnie 13 dni deszczowych. Temperatury, szczególnie na wschodzie i południu kraju, osiągają wówczas powyżej 30 st. C. Tegoroczny nie powinien odbiegać od normy - zapowiadają amerykańscy meteorolodzy i synoptycy TVN Meteo.

Czwartek będzie początkiem końca deszczowego i burzowego lata. Od rana dawno wyczekiwane słońce zobaczą mieszkańcy większości regionów kraju z wyjątkiem północy i Dolnego Śląska.

W czwartek nawet nad zawsze słonecznym Jeziorem Solińskim może popadać. Najbardziej będzie wiało w Krynicy Morskiej. Pogoda będzie szwankować także w Chorwacji. Jedynie w Grecji aura będzie sprzyjać żeglarzom.

Wszyscy wypoczywający nad Bałtykiem będą mieli w czwartek kwaśne miny. Będzie padało na północy kraju co skutecznie utrudni plażowiczom wypoczynek. Z silnego wiatru mogą skorzystać jedynie amatorzy ekstremalnych sportów wodnych. Deszczowo jest też we Włoszech, Francji i Chorwacji. A w Portugalii wreszcie zrobiło się upalnie.

Nareszcie dobre wiadomości! Od 2 sierpnia zacznie się prawdziwe, polskie lato - informują synoptycy TVN Meteo. Pogoda ma dopisać i nie tylko dlatego, że wreszcie nie będzie padało. Słupki na termometrach podskoczą aż do 30 st. C.

Polska jest pod wpływem niżu, którego centrum w nocy przemieściło się znad Lubelszczyzny przez Mazowsze nad Mazury. Tera znajduje się nad Warmią, a po południu przekroczy północną granicę kraju. Nad Polską zalegać będzie dość ciepłe powietrze polarno-morskie.

Dobre warunki żeglarskie zastaną miłośników sportów wodnych w Grecji, Chorwacji i na Bałtyku zachodnim. W Polsce lepiej zostać w porcie, szczególnie na Mazurach, gdzie synoptycy zapowiadają burze.

Kurorty w naszym kraju będą jutro skąpane w deszczu. Podobna pogoda będzie we Francji i we Włoszech. Najkorzystniejsza aura czeka na turystów w Turcji i na Cyprze. Tam termometry wskażą nawet 38 kresek.

Wtorek będzie pogodny, ale dość chłodny dla mieszkańców Polski zachodniej. W centrum i na wschodzie spodziewane są natomiast przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich burze.

Komfortowe warunki żeglarskie będą we wtorek w Polsce zachodniej, na Bałtyku i w Grecji. Niestety burzowa aura nawiedzi Mazury. Tam łódkę lepiej zostawić w porcie, bo skutki pływania podczas wyładowań mogą być śmiertelne.

We wtorek padać będzie w większości europejskich kurortów nadmorskich. Wolne od deszczu będą tylko Cypr i Półwysep Iberyjski. W Polsce najlepsze warunki do wypoczynku szykują się na Pomorzu Zachodnim.

Od 150 lat naukowcy próbują rozwikłać zagadkę ewolucji konwergentnej. Jednym z jej najlepszych przykładów jest fakt, że trujące motyle różnych gatunków wyewoluowały tak, żeby mogły naśladować nawzajem swoje ubarwienie. Dzięki kolorowi mogą ostrzegać drapieżniki przed zjedzeniem ich.

W poniedziałek znowu będzie padać. Dodatkowo, będzie pochmurnie i wietrznie. Mamy też dobrą wiadomość - ma być cieplej. Trochę. A może jest już jesień, tylko ktoś zapomniał nam o tym powiedzieć?

Na zachodzie polskiego Wybrzeża lekkie i spore zachmurzenie, ale w pasie od Międzyzdrojów po Mielno turyści nie mają o co się bać - nie spadnie tam ani kropla deszczu. W Ustce i na wschód od niej przewidywane są za to przelotne opady. Nad Jeziorem Zegrzyńskim zagrzmi, a w europejskich i światowych kurortach będzie w poniedziałek dość pochmurno.

W poniedziałek na polskich wodach niewiele będzie miejsc, w których obejdzie się bez deszczu. Przejaśni się za to na pełnym morzu. Przed pływającymi po greckich akwenach kolejny piękny dzień. W Chorwacji powody do zadowolenia będą mieli tylko przebywający w pobliżu Zadaru.