Prognoza

Prognoza

Znad zachodniego Bałtyku nadciągnęła nad Polskę zatoka niżowa. Tam, gdzie zetknęła się z ustępującym wyżem znad Ukrainy, powstał front atmosferyczny. I uaktywnił się we wtorek po południu.

W środę polskie Wybrzeże będzie pełne słońca, od Międzyzdrojów po Krynicę Morską. Tych, którzy spędzają czas nad Bałtykiem, czeka bardzo dobry dzień na spacer wzdłuż plaży. Jednak pod warunkiem, że założą na siebie swetry - temperatura sięgnie 17-19 st. Celsjusza.

Żeglarze mogą w środę liczyć na dobre warunki atmosferyczne. Zza chmur od rana będzie wyglądać słońce, temperatura sięgnie niemal 20 st. C, a z nieba nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Jeszcze przyjemniej będzie na wodach greckich i chorwackich.

Wyż rozciągający się od Półwyspu Iberyjskiego po Morze Czarne w najbliższych dniach będzie gwarantem dobrej pogody także nad Polską. Słońce i wysokie temperatury do 20 st. C zostaną z nami do końca września. Chłodne będą tylko poranki i wieczory.

Żeglarze we wtorek znowu na nadmiar wiatru nie będą mogli narzekać. Dodatkowo na Wybrzeżu popada, a w Grecji i Chorwacji będzie trochę cieplej niż w poniedziałek.

Czekają nas wybory do Sejmu i Senatu. Już 9 października wybierzemy się do urn. Ale jak się okazuje, pogoda tego dnia nam nie dopisze.

Wraz z nadejściem jesieni kończy się okres letnich, gwałtownych burz. – Teraz będziemy mieć pogodę wyżową, do tego spadną temperatury. Nie mamy już co liczyć na ekstremalne zjawiska – mówi Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo.

W ciągu najbliższej doby wyż ukraiński przesunie się nad Mołdawię, a znad zachodniego Bałtyku przywędruje do nas zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.

Wyspy Brytyjskie, Norwegię i Rosję obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże z centrami nad Ukrainą i Austrią. Polska jest pod wpływem pogodnego wyżu ukraińskiego.

Na Wybrzeżu, Mazurach i na Jeziorze Solińskim w poniedziałek znowu nie powieje. Na chorwackich wodach będzie podobnie. W Grecji natomiast wietrznie ma być jedynie na Cykladach i Sporadach.

Bałtyk w niedzielę będzie bardzo spokojny. Podobnie jak polskie jeziora. Jedynym miejscem, w którym wilki morskie znajdą warunki odpowiednie do żeglowania, okażą się w niedzielę greckie Cyklady.

Niedzielę bez wątpienia da się okrzyknąć jedną z ładniejszych we wrześniu. Będzie pełna słońca i to w całym kraju. Pogoda w Polsce będzie znakomita, synoptycy nie prognozują żadnych opadów deszczu.