Prognoza

Prognoza

W listopadzie 2005 roku napisałem prognozę, która, jak się okazuje, może być aktualna i w październiku 2011 roku. Dziś w nocy osiągnięcie niewidzialności w wielu miejscach naszej ojczyzny nie sprawi większego problemu.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Wysp Brytyjskich. - Nadchodząca zima nie będzie tak zimna i śnieżna jak zeszłoroczna – prognozują synoptycy portalu Accuweather. Czy padnie kolejny, po październikowym, rekord ciepła?

Piątek przyniesie korzystną aurę na całym terytorium kraju. Kierowcy bez obaw mogą ruszać na weekendowe wyjazdy. Jedyną przeszkodą na drogach będą korki - dzisiaj wszyscy wyjeżdżają na długi świąteczny weekend.

Piątek okaże się bardzo pogodny. A jak na końcówkę października, również ciepły. Zmarzną tylko mieszkańcy północnego wschodu, gdzie w ciągu dnia spodziewamy się 8-10 st. Celsjusza.

W ciągu najbliższej doby w rozkładzie ciśnienia nad Europą nie zajdą istotne zmiany. Polska pozostanie na skraju rozległego wyżu znad Europy wschodniej.

W czwartek natomiast opadów należy spodziewać się jedynie w pasie kraju ciągnącym się od rejonu Trójmiasta do Ziemi Lubuskiej z wyłączeniem Pomorza Zachodniego.

1 listopada i poprzedzająca go noc będą pogodne. Na zachodzie Polski może spaść słaby deszcz, ale tam będzie cieplej niż na wschodzie, który będzie zdecydowanie słoneczny. Według synoptyków TVN Meteo, z wyjątkiem lokalnych miejsc na południu, temperatury nie spdaną poniżej 0 st. C w nocy, a za dnia osiągną nawet do 14 st. C .

Ostatni weekend miesiąca będzie pogodny. Termometry pokażą nawet do 16 st. C. - Wschód będzie pod wpływem wyżu, z centrum na pograniczu Rosji i krajów nadbałtyckich. Zachód natomiast będzie w zasięgu płytkiej zatoki niżowej, ze słabo aktywnym frontem atmosferycznym - wyjaśnia Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo.

Z zachodu i z południowego-zachodu nadciągnęła wilgotna strefa, niosąca ze sobą opady deszczu. W środę popada na zachodzie, w pozostałej części kraju możemy liczyć na ładną pogodę. Wpływ na nasze nie najlepsze samopoczucie miał będzie niekorzystny biomet.

Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy poruszający się po drogach w pasie od Pomorza, przez Kujawy i Wielkopolskę aż po Podhale i Dolny Śląsk. Jazdę utrudniać będą opady deszczu oraz silny, porywisty wiatr.

We wrześniu cieszyliśmy się piękną pogodą dzięki blokadzie wyżowej. Październik, mimo że chłodniejszy, również nie skąpi nam słońca. Jednak wszechobecny chłód sprawia, że wielu z nas z wytęsknieniem zaczyna wyczekiwać nadejścia zimy. – Śniegu na horyzoncie jeszcze nie widać, ale za to w najbliższych dniach możemy spodziewać się silnego wiatru – zapowiada Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Pierwszy śnieg w sezonie 2011/2012 już spadł. Co prawda w górach i terenach podgórskich, ale w tych rejonach była już na niego pora.

Wtorek, za sprawą układu wysokiego ciśnienia, będzie naprawdę pogodnym dniem. Spodziewamy się słonecznej aury. Tylko na południowym-zachodzie może popadać.

Nad Europą dominują dwa układy baryczne. Na zachodzie niż z centrum nad Irlandią, a na wschodzie - wyż z centrum nad Białorusią.

Poniedziałek będzie sprzyjać kierowcom. Pogoda ze swojej strony nie szykuje dla nich żadnych utrudnień, poza niewielkimi mgłami i zamgleniami występującymi w Polsce lokalnie nad ranem.