Prognoza

Prognoza

Żaglówka i Bałtyk to w niedzielę nie najlepiej dobrana para. Zarówno nad Wybrzeżem, jak i nad otwartym morzem popada. Niebezpiecznie będzie za to nad jeziorami, gdzie spodziewać się należy wyładowań atmosferycznych. W Grecji i w Chorwacji dzień będzie sprzyjał pływającym.

W niedzielę pogoda nad Bałtykiem nie będzie sprzyjała plażowiczom. Żadnej z części naszego rodzimego Wybrzeża nie ominą przelotne deszcze. Nad jeziorami sytuacja nie będzie przedstawiała się lepiej, gdzieniegdzie zagrzmi. Nad europejskimi kurortami też pojawią się chmury.

Sobota nie zapowiada się dobrze, szczególnie na zachodzie, Pomorzu i Wybrzeżu. Synoptycy zapowiadają tam ciągłe, ulewne deszcze. W pozostałych regionach pogoda będzie lepsza, czasami wyjdzie słońce, a deszcz pojawi się tylko przelotnie.

Nadchodzący weekend będzie wyjątkowo kapryśny. Nie wszystkim zaświeci słońce. W sobotę najładniejsza pogoda będzie w centrum kraju, w niedzielę każdy z nas może zmoknąć. Sprawdź z tvnmeteo.pl, gdzie wypoczniesz aktywnie, gdzie rozpalisz grilla, a gdzie będziesz musiał uzbroić się w ciepły sweter i parasol.

Tydzień temu zaprezentowaliśmy Wam cztery zdjęcia burz wykonane przez Reporterów 24. Przez siedem dni głosowaliście w sondzie na najlepszą fotografię. Wyniki nas zaskoczyły: 6027 internautów oddało głos na zdjęcie nadesłane przez Kamilę, tym samym miażdżąc konkurencję. Na fotografii uwieczniła ona burzę, która przeszła 14 lipca na Puławami. Wśród głosujących w sondzie znaleźli się również ci, którzy widzieli pioruny uwiecznione przez zwyciężczynię na własne oczy.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie wydało ostrzeżenie dla Pomorza Zachodniego przed intensywnym deszczem. Na metr kwadratowy miejscami może spaść do 40 litrów wody.

Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia, związanego z niżami idącymi znad Bałtyku i Bałkanów. Nad kraj płynąć będzie z zachodu dość chłodne powietrze polarno-morskie. Najgorsza i najchłodniejsza pogoda zapowiada się na północnym-zachodzie. Najładniej będzie w centrum i na wschodzie.

Piątkowa prognoza dla żeglarzy nie jest obiecująca. Najdogodniej popływacie na Mazurach, gdzie deszcz pokropi tylko od czasu do czasu, ale na Pomorzu i Wybrzeżu żeglować będzie trudno. Idealne warunki czekają na miłośników sportów wodnych tylko w Grecji.

Pomorze i Wybrzeże będą w piątek najchłodniejszymi miejscami w Polsce. Termometry wskażą ledwo 17 st. C. Dużo cieplejsza od powietrza będzie temperatura wody. Po piękne słońce i warunki do plażowania najlepiej wybrać się nad Morze Śródziemne.

Po burzowych ostatnich dniach, w czwartek rano nad Polską nie grzmiało nigdzie. Deszczowe chmury zbierały się jeszcze nad północno- zachodnimi rejonami kraju, po tym jak niż Quentin przesunął się na północ od Świnoujścia. Na pozostałym obszarze kraju zza chmur nieśmiało wychodzi słońce.

Jaki jest przeciętny sierpień w Polsce? Słoneczny, spokojniejszy niż lipiec i ma maksymalnie 13 dni deszczowych. Temperatury, szczególnie na wschodzie i południu kraju, osiągają wówczas powyżej 30 st. C. Tegoroczny nie powinien odbiegać od normy - zapowiadają amerykańscy meteorolodzy i synoptycy TVN Meteo.

Czwartek będzie początkiem końca deszczowego i burzowego lata. Od rana dawno wyczekiwane słońce zobaczą mieszkańcy większości regionów kraju z wyjątkiem północy i Dolnego Śląska.