TVN Meteo | Polska

Zorza polarna zalśniła nad Polską. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach
Zorza polarna w Chojnicach
Zorza polarna w ChojnicachKontakt 24
wideo 2/6
Kontakt 24Zorza polarna w Chojnicach

W nocy z niedzieli na poniedziałek w niektórych regionach Polski można było podziwiać zorzę polarną. Na Kontakt 24 dostaliśmy relację z obserwacji zorzy w okolicach Chojnic (woj. pomorskie).

Jak informował popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki w niedzielę do Ziemi dotarł koronalny wyrzut masy ze Słońca. Przy dobrych warunkach i sprzyjającej pogodzie pojawiła się szansa na dostrzeżenie zorzy polarnej z terenu Polski. Wójcicki zauważył jednak, że znaczącym utrudnieniem w obserwacjach może być światło Księżyca.

Zorza polarna u Reporterów 24

Okazało się jednak, że niektórym obserwatorom udało się wypatrzeć "światła północy" nad Polską. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z okolicy Chojnic (woj. pomorskie).

Jak poinformował autor fotografii Łukasz Górski, zdjęcia zostały wykonane po północy w nocy z niedzieli na poniedziałek. "Niestety zmierzający do pełni Księżyc mocno dał się we znaki" - napisał.

Dostaliśmy również relacje z okolic Elbląga (woj. pomorskie), Dobrcza (woj. kujawsko-pomorskie) i Głogowa (woj. dolnośląskie).

Jak powstaje zorza polarna

Zorza polarna powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu zostają wyrzucone przez Słońce. Mkną one przez Układ Słoneczny, po czym uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Pole magnetyczne naszej planety przekierowuje cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze. W ten sposób powstaje olśniewające zjawisko.

Zorza polarna charakteryzuje się różnokolorowymi światłami: niebieskimi, zielonymi, fioletowymi, różowymi, czerwonymi, żółtymi i białymi - w zależności od tego, z jakimi gazami wchodzi w interakcje. Tlen wydziela zielone i czerwone światło, azot świeci na bordowo i fioletowo, wodór i hel na niebiesko i fioletowo. Może mieć różne formy, takie jak promienie, kurtyny, pasma i łuki.

JEŚLI UDAŁO WAM SIĘ ZOBACZYĆ COŚ CIEKAWEGO, PODZIELCIE SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Autor:kw

Źródło: Kontakt 24, Z głową w gwiazdach

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości