Żółty pył na oknach i samochodach. Czym jest

Autor:
as
Źródło:
Encyklopedia Leśna, Odetchnij Spokojnie, tvnmeteo.pl
Pylenie sosny
Pylenie sosnyammorapl/youtube
wideo 2/13
ammorapl/youtubePylenie sosny

Żółty pył zaczął pokrywać powierzchnie okien, maski samochodów, a nawet osadza się przy brzegach zbiorników wodnych. Skąd się bierze? Jak się okazuje, zjawisko ma dość prozaiczną przyczynę, a mimo sporej uciążliwości jest dla nas przeważnie niegroźne.

Późną wiosną, jak co roku, na maskach samochodów, oknach i wielu innych powierzchniach pojawia się nalot z żółtego pyłu. Geneza tych drobinek często budzi wątpliwości - niektórzy twierdzą, że odpowiedzialne za nie jest postępujące zanieczyszczenie powietrza. W rzeczywistości osad pochodzi jednak z zupełnie innego źródła.

Skąd się bierze żółty pył

Żółty pył to skutek pylenia drzew iglastych, przede wszystkim sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris). Drzewa produkują ogromne ilości pyłku, który trafia z powietrza na otaczające nas powierzchnie. Okres pylenia zaczyna się przeważnie na początku maja i trwa do połowy czerwca.

Czy pyłek sosny może być dla nas niebezpieczny? Sam w sobie rzadko wykazuje działanie alergizujące. Drobinki mogą jednak mechanicznie podrażniać oczy i błony śluzowe nosa, co może okazać się szczególnie uciążliwe dla alergików.

Co ciekawe, w niektórych sezonach pyłku sosny jest tak dużo, że widać go... na zdjęciach satelitarnych. Jak przekazała w mediach społecznościowych NASA, w 2018 roku spowodował on powstanie efektownych wzorów na powierzchni Morza Bałtyckiego u wybrzeży Zatoki Gdańskiej.

Sosna zwyczajna - królowa polskich lasów

Sosna zwyczajna to najpopularniejszy gatunek drzewa w polskich lasach. Z uwagi na niskie wymagania środowiskowe, roślina ta bardzo dobrze radzi sobie zarówno na suchych glebach piaskowych, jak i na ciężkim, bagiennym podłożu. Nie spotkamy jej jedynie w Bieszczadach.

Drzewo dorasta do 40 metrów wysokości. Młode okazy i konary pokryte są cienką, łuszczącą się korą o pomarańczowej barwie, która z wiekiem staje się grubsza, ciemniejsza i ulega spękaniu. Niebieskawozielone igły sosny zwyczajnej zebrane są w pary, mają długość około 4-7 centymetrów. Szyszki mają od 2,5 do 7 cm długości, i mocno różnią się między sobą kształtem.

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) - zdj. ilustracyjneShutterstock

Autor:as

Źródło: Encyklopedia Leśna, Odetchnij Spokojnie, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości