Przedłużony zakaz wstępu do lasu. Okiść nadal zagraża turystom

Aktualizacja:
Autor:
as
Źródło:
TVN24, Nadleśnictwo Walbrzych
Okiść pokryła drzewa. Zakaz wstępu do lasu w Nadleśnictwie Wałbrzych
Okiść pokryła drzewa. Zakaz wstępu do lasu w Nadleśnictwie Wałbrzych"Fakty po południu" TVN24
wideo 2/3
"Fakty po południu" TVN24Trudne warunki w górach. Okiść, szadź, śnieg

W części Nadleśnictwa Wałbrzych przedłużony został zakaz wchodzenia do lasu. Powodem jest okiść lodowa, która pokryła korony drzew i poważnie uszkodziła drzewostany. Leśnicy ostrzegają, że w niektórych leśnictwach panują skrajnie niebezpieczne warunki.

Początkowo zakaz wstępu do lasu został wprowadzony na okres od 30 stycznia do 2 lutego, jednak z uwagi na znaczący stopień uszkodzenia drzewostanów przez okiść lodową - lód oblepiający i obciążający gałęzie - w części leśnictw został od wydłużony do poniedziałku 6 lutego.

Okiść. Lód w koronach drzew

Zakaz wstępu do lasu obowiązuje w obrębie leśnictw: Stare Bogaczowice, Witków, Biały Kamień, Glinik, Glinica, Sowie Góry, Jedlinka, Głuszyca, Łomnica, Sokołowsko i Unisław Śląski.

Wynika on z "ciągle wysokiego uszkodzenia drzewostanów, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, a także utrudnia ewentualne skuteczne działania służb ratunkowych. Na drzewach w wyższych partiach gór ciągle zalega okiść śnieżna. Sytuacji nie poprawiają także ciągle niekorzystne (i prognozowane) warunki pogodowe w postaci bardzo silnego wiatru i opadów śniegu" - czytamy w komunikacie wydanym przez Nadleśnictwo Wałbrzych.

Leśnicy przypominają, że chociaż dwa leśnictwa - Świebodzice i Mieroszów - nie zostały objęte zakazem wstępu, przy obecnych warunkach pogodowych również może być w nich niebezpiecznie.

Lód w koronach drzew

W czwartek przed południem przedstawiciel Nadleśnictwa Wałbrzych zalecił, żeby w kolejnych dniach unikać wycieczek do lasu.

- Drzewa są oblepione śniegiem i lodem, więc pod ciężarem łamią się konary i całe drzewa - wyjaśnił w rozmowie z TVN24. - Z drzew spadają bryły lodu, a szlaki są bardzo śliskie.

Należy również pamiętać, że jeśli dojdzie do wypadku, dotarcie służb ratunkowych będzie bardzo trudne - wiele dróg jest nieprzejezdnych z powodu powalonych drzew i oberwanych gałęzi.

Problemy w całym regionie

Na antenie TVN24 reporter Tomasz Kanik wspomniał również, że zimowe warunki spowodowały również utrudnienia w całym regionie. W weekend przerwy w dostawach prądu odnotowało kilka tysięcy odbiorców w Wałbrzychu i okolicach, a w kilkuset gospodarstwach domowych problem ten nie został jeszcze rozwiązany. Naprawę sieci trakcyjnej utrudniają oblodzone, ośnieżone i zablokowane drogi, które stanowią także niebezpieczeństwo dla kierowców.

Lasy Nadleśnictwa Wałbrzych - jest pięknie, ale i niebezpiecznieTVN24

Okiść - co to jest, jak powstaje

Okiść powstaje, gdy korony drzew oblepione są przez mokry śnieg, szadź i gołoledź. Zlodowaciała, śniegowa czapa przymarza do gałęzi, powodując ich stopniowe przeciążenie i łamanie. W zależności od pokroju i stanu drzewa uszkodzeniu może ulec jedynie jego wierzchołek lub cały pień.

Lasy Nadleśnictwa Wałbrzych - jest pięknie, ale i niebezpiecznieTVN24

Autor:as

Źródło: TVN24, Nadleśnictwo Walbrzych

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Nadleśnictwo Wałbrzych, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości