Wiele czerwonych miejsc na mapie Polski

Autor:
ps/dd
Źródło:
IBL, IMGW
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca maja
Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. Relacja reporterki TVN24 z końca majaTVN24
wideo 2/11
TVN24Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach utrzymuje się na wysokim poziomie. Według mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa w sobotę po południu w większości kraju występował najwyższy poziom ryzyka wybuchu pożaru.

W sobotę po południu, według mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego na terenach leśnych był na całym obszarze województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, w niemal całych województwach opolskim i podkarpackim, a także częściowo na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego.

W innych regionach ryzyko wybuchu ognia oceniono jako średnie.

Zagrożenie pożarowe w lasach w sobotę po południutvnmeteo.pl za IBL

Prognoza zagrożenia pożarowego prezentowana przez IBL jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

IMGW: ekstremalne zagrożenie w części kraju

O niebezpiecznej sytuacji pożarowej w lasach informuje również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak przekazano, zagrożenie ekstremalne w sobotę po południu występowało na dużym obszarze woj. podlaskiego, a także lokalnie w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim. Na przeważającym obszarze Polski IMGW określił zagrożenie pożarowe jako bardzo wysokie.

Zagrożenie pożarowe w lasach w sobotę po południuIMGW CMM

Według prognozy na niedzielę ekstremalne zagrożenie będzie występować w niektórych miejscach w północno-wschodniej i północnej części kraju, na pozostałym obszarze Polski ryzyko zaś zmaleje.

Zagrożenie pożarowe w lasach w niedzielę po południuIMGW CMM

Prognoza zagrożenia pożarowego IMGW generowana jest z 24- i 48-godzinnym wyprzedzeniem czasowym od 1 marca do 31 października. Obliczenia wykonywane są na podstawie danych uzyskanych z modelu WRF METEOPG o rozdzielczości przestrzennej 2,5 kilometra - wyjaśnia IMGW.

Widzisz pożar? Zareaguj

W takich dniach warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.

Autor:ps/dd

Źródło: IBL, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tvnmeteo.pl za IBL

Pozostałe wiadomości