Zachowajcie szczególną ostrożność, będąc w lesie. We wtorek miejscami "ekstremalnie" groźnie

Autor:
anw
Źródło:
cmm.imgw.pl, tvnmeteo.pl
Małopolska to jeden z regionów z największą liczbą pożarów traw w tym sezonie
Małopolska to jeden z regionów z największą liczbą pożarów traw w tym sezonieTVN24
wideo 2/11
TVN24Małopolska to jeden z regionów z największą liczbą pożarów traw w tym sezonie

Pogodna aura sprawia, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że we wtorek po południu miejscami zagrożenie pożarowe może być ekstremalne.

Słoneczna i bezdeszczowa aura sprawia, że w polskich lasach rośnie zagrożenie pożarowe.

"Przed nami okres spokojnej, ale suchej pogody, pogłębiającej niedobór wilgoci w glebie, a to przekładać się będzie na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach, a także wyhamowanie wegetacji w porze największego jej rozwoju" - czytamy w poniedziałkowym wpisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w mediach społecznościowych.

>>> CZYTAJ: Prognoza pogody na pięć dni

Zagrożenie pożarowe we wtorek

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek po południu ekstremalne zagrożenie pożarowe może wystąpić na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

W pozostałych regionach prognozuje się wysokie i średnie, a w obszarach górskich niskie i bardzo niskie zagrożenie pożarowe.

Zagrożenie pożarowe w lasach we wtorek w godzinach 14-16cmm.imgw.pl

Warto reagować

Warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Wypalanie traw. Jakie kary za to grożą

Wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi Ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją wypalanie między innymi łąk, pastwisk i nieużytków podlega karze aresztu albo grzywny.

Przepisy ustawy o lasach zabraniają z kolei rozniecania ognia - poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 metrów od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych. Za wykroczenia tego typu grozi kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł.

Z kolei według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, "które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Autor:anw

Źródło: cmm.imgw.pl, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości