TVN Meteo | Polska

Zaćmienie Księżyca 19 listopada 2021 - o której godzinie, na czym polega, jak obserwować

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
earthsky.org, space.com, timeanddate.com
Częściowe zaćmienie Księżyca
Częściowe zaćmienie KsiężycaKontakt 24 / Jakub Chrostowski
wideo 2/7
Zaćmienie księżyca

W najbliższy piątek dojdzie do zaćmienia Księżyca. Będzie to jedno z najdłuższych zjawisk tego typu w ostatnim tysiącleciu. Nie wszędzie będzie można je podziwiać - w naszym kraju taką szansę będą mieć jedynie mieszkańcy niektórych regionów. O której godzinie rozpocznie się zjawisko? Jak przygotować się do obserwacji?

Częściowe zaćmienie Księżyca wystąpi w piątek 19 listopada. W wielu regionach globu nawet 97 procent tarczy naszego naturalnego satelity pozostanie w cieniu.

Ponieważ Księżyc jest blisko apogeum, będzie to najdłuższe zaćmienie w okresie około 1000 lat. Łącznie będzie trwać około sześciu godzin.

Tym razem mieszkańcy Ameryki Północnej będą mogli podziwiać zjawisko przez cały czas jego trwania. Dobre warunki mają panować także w regionach Europy Zachodniej, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii, zachodniej Afryki oraz sporej części Azji. Zaćmienie nie będzie widoczne w większości Afryki, na Bliskim Wschodzie oraz w części Europy Wschodniej.

Gdzie zaćmienie Księżyca będzie widoczne?eclipse.gsfc.nasa.gov

Zaćmienie Księżyca w Polsce - o której godzinie?

W Polsce zaćmienie będzie widoczne jedynie w zachodnich regionach.

Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się o godzinie 7.02. Potem o godz. 8.18 dojdzie do zaćmienia częściowego. Najwięcej tarczy Księżyca zasłonięte będzie o godz. 10.02. Częściowe zaćmienie zakończy się o godz. 11.47, a całe zjawisko przestanie być widoczne o godz. 13.03.

Niestety w Polsce przez większość czasu trwania zaćmienia Księżyc będzie znajdować się poza horyzontem, dlatego będziemy mogli podziwiać jedynie początek tego zjawiska.

Zaćmienie Księżyca - jak obserwować?

Zaćmienie Księżyca to jedno z najprostszych zjawisk do obserwacji. Wystarczy po prostu wyjść na powietrze o danej porze i przyjrzeć się naszemu satelicie. Do zwykłej obserwacji nie są potrzebne żadne urządzenia, choć by zobaczyć jak najwięcej szczegółów, warto mieć ze sobą na przykład lornetkę.

Zaćmienie Księżyca - czym jest?

Do zaćmienia Księżyca dochodzi podczas pełni. W tym czasie nasz naturalny satelita, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii. Planeta blokuje światłu słonecznemu dostęp do Księżyca, przez co jego część pozostaje w cieniu.

W przypadku listopadowego zaćmienia, oświetlona będzie jedynie dolna krawędź Księżyca. Pozostała część tarczy stanie się czerwonawa. Skąd bierze się takie zabarwienie? Dzieje się tak z powodu cząsteczek tlenu i azotu w ziemskiej atmosferze. Są one lepsze w rozpraszaniu pewnych krótszych fal światła (niebieski czy fioletowy), dlatego kolory o dłuższych falach (czerwony, pomarańczowy czy żółty) są dłużej widoczne. Kiedy Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi, dominują czerwonawe barwy.

Kiedy kolejne zaćmienie?

Listopadowe zaćmienie Księżyca będzie drugim tego typu zjawiskiem w 2021 roku. Dwa tygodnie później - 4 grudnia 2021 - nastąpi jednak całkowite zaćmienie Słońca.

Z kolei na następne zaćmienie Księżyca będziemy musieli poczekać 16 maja 2022 roku.

Autor:kw

Źródło: earthsky.org, space.com, timeanddate.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości