TVN Meteo | Polska

Wyspy lęgowe na nieczynnym wyrobisku. "Udało nam się zaprosić do naszego regionu gatunki, których od dawna nie było"

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Sęp płowy krążył nad Babiogórskim Parkiem Narodowym
Sęp płowy krążył nad Babiogórskim Parkiem NarodowymBabiogórski Park Narodowy/P. Hotała/W. Brozik
wideo 2/25
Ptaki większe i mniejsze

Rybitwy, czajki, mewy czarnogłowe czy ostrygojady to niektóre z gatunków ptaków, które zakładają gniazda na wyspach lęgowych powstałych w ramach projektu rewitalizacji Odry na Pomorzu Zachodnim. Jak informują Wody Polskie, "w przeciwieństwie do kolonijnie gniazdujących rybitw i mew ostrygojady są terytorialne i dlatego dwa gniazda blisko siebie to ewenement".

- Na nieczynnym wyrobisku zalanym wodą stworzyliśmy prostokątne wyspy, na których ptaki mogą zakładać swoje kolonie. Udało nam się wzmocnić bioróżnorodność i zaprosić do naszego regionu na lęgi gatunki ptaków, których od dawna nie było - powiedział dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

Jak dodał, "mamy pierwsze lęgi, mamy pierwsze przypadki kolonizacji, projekt po prostu się powiódł". - Staramy się solidnie patrzeć na to, w jakim środowisku żyjemy. Prowadzenie inwestycji jest konieczne, ale nie może to być bezrefleksyjne. Wspieramy przyrodę i tego efektem są te wyspy - zaznaczył.

Rybitwy, śmieszki, ostrygojady

Na wyspach lęgowych zaobserwowano między innymi rybitwy rzeczne, rybitwy białoczelne, śmieszki, sieweczki rzeczne, czajki i nieliczne w Polsce mewy czarnogłowe.

Dwa gniazda założyły ostrygojady. Jak informują Wody Polskie, "w przeciwieństwie do kolonijnie gniazdujących rybitw i mew ostrygojady są terytorialne i dlatego dwa gniazda blisko siebie to ewenement".

Wyspy lęgowe wykonane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisłyszczecin.wody.gov.pl

Wyspy lęgowe powstały w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Jego celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Pomorza Zachodniego. Projekt realizowany jest na zlecenie Wód Polskich.

Informowaliśmy też o tym, że na falochronie w gdańskim porcie utworzono "ptasią wyspę", która ma być ma być bezpiecznym schronieniem i miejscem gniazdowania dla rybitw.

Autor:ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: szczecin.wody.gov.pl

Pozostałe wiadomości