TVN Meteo | Polska

Dla tego ptaka to posiłek, ale także śmiertelne niebezpieczeństwo. Śnięte ryby w jeziorze Bajkał

TVN Meteo | Polska

Autor:
as
Źródło:
TVN24, KWPSP Wrocław, PAP
Ptaki znad jeziora Bajkał zjadają martwe ryby
Ptaki znad jeziora Bajkał zjadają martwe rybyTVN24
wideo 2/35
TVN24Ptaki znad jeziora Bajkał zjadają martwe ryby

Katastrofa ekologiczna na Odrze odbija się nie tylko na samej rzece, ale również na położonych w pobliżu niej innych wodnych ekosystemach. Zanieczyszczenie wraz z nurtem rzeki przeniosło się do okolicznych akwenów, w tym do zalewu pod Wrocławiem. Śnięte ryby, których nie uda się usunąć na czas, zjadane są przez żerujące ptaki.

Jezioro Bajkał położone jest na wschód od Wrocławia. To popularne wśród wędkarzy miejsce jest także ostoją wielu gatunków ptactwa, spośród których wiele żywi się rybami. Martwe, zatrute wodne kręgowce to dla wielu z nich atrakcyjne źródło pokarmu - a do tego śmiertelne niebezpieczeństwo.

CZYTAJ: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory

Ptaki nurkują w Odrze w poszukiwaniu pożywieniaTVN24

"Śnięte ryby to kilka procent problemu Odry"

Na ujęciach znad jeziora Bajkał widać martwe ryby unoszące się na wodzie tuż obok ptaków - mew, kaczek i czapli. Ptactwo traktuje śnięte ryby jako łatwe do zdobycia źródło pożywienia. Właśnie takiej sytuacji obawiają się ekolodzy, którzy przypominają, że w ten sposób szkodliwe substancje przenikają do układu pokarmowego ptaków.

CZYTAJ: Naukowiec badający Odrę: rozkład ryb zagraża skażeniem bakteriologicznym

Nad ograniczaniem skutków katastrofy nad zbiornikiem pracują straż pożarna i Wojska Obrony Terytorialnej. Jak poinformowała w niedzielę Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, trwa oczyszczanie zalewu Bajkał z martwych ryb. Lokalne media wskazują, że jedynie w sobotę z wód zbiornika wyłowiono ponad 350 kilogramów zatrutych zwierząt, a akcja oczyszczania wód wciąż trwa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zatruta Odra. Anna Moskwa: na dziś żadne z badań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych

Martwe ryby to atrakcyjny posiłek dla ptakówTVN24

Oczyszczanie Bajkału

Jak w rozmowie z TVN24 wyjaśnił aspirant Marcin Wnęk z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, trwa akcja oczyszczania jeziora Bajkał z martwych ryb.

- Działania polegają na tym, abyśmy rozpoznali, w jakim stopniu jest zanieczyszczony zbiornik - wskazał. - W drugiej fazie będzie to podjęcie wszystkich śniętych ryb, przekazanie do analizy [w celu sprawdzenia], czy zmienia się sytuacja na zbiorniku wodnym - dodał.

Wnęk zauważył, że obecnie nad zalewem pracują trzy zastępy straży pożarnej, którym towarzyszą Wojska Obrony Terytorialnej, sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Jak zaznaczyła major Renata Mycio, oficer prasowa 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierze wspólnie ze strażakami nie tylko usuwają martwe ryby, ale także monitorują sytuację na jeziorze Bajkał za pomocą łodzi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żołnierze i strażacy wyciągają z Odry martwe ryby. Toksykolog odradza samodzielne ich zbieranie

Śnięte ryby w jeziorze BajkałTVN24

Martwe ryby

Pierwszy sygnał o martwych rybach w Odrze wpłynął od wędkarzy pod koniec lipca do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Od tej pory martwe ryby pojawiają się na kolejnych odcinkach rzeki. Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną tej katastrofy ekologicznej.

>>> CZYTAJ: Ekspert: Martwe ryby są typowym wskaźnikiem zagrożeń

Skażenie OdryPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:as

Źródło: TVN24, KWPSP Wrocław, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości