TVN Meteo | Polska

Tatrzańskie szlaki od soboty będą zamknięte dla narciarzy

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
PAP, TOPR
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Niemal wszystkie szlaki w Tatrach od soboty 14 maja będą zamknięte dla narciarzy. Jak przekazała dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego, decyzję wydano w związku z budzącą się na wiosnę przyrodą. Według przedstawicieli Parku, w wyższych partiach gór wciąż zalega dużo śniegu.

Ze względów przyrodniczych od 14 maja Tatrzański Park Narodowy zamyka cały obszar Tatr dla wszelkich form narciarstwa, z wyjątkiem szlaku Morskie Oko-Rysy. Zamknięcie szlaków dla narciarzy jest podyktowane względami przyrodniczymi - poinformowała dyrekcja parku.

Dla dobra niedźwiedzi, ptaków i kozic

Miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli popularnych skiturów, w czwartek i piątek mają ostatnią szansę na wyjście na szlak w kończącym się sezonie. Wcześniej, 28 kwietnia, zostały zamknięte dla narciarstwa wszystkie szlaki w Tatrach Zachodnich - na zachód od Kasprowego Wierchu.

Zamknięcie Tatr dla ruchu narciarskiego jest jednak podyktowane budzącą się przyrodą - niedźwiedzie opuszczają swoje zimowe gawry, z nor wychodzą świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Szczególnego spokoju potrzebują teraz kozice, które wydają na świat młode.

Oznakowanie szlaków turystycznychPAP/Maria Samczuk

Warunki w Tatrach

Jak informują służby TPN, w wyższych partiach Tatr wciąż zalega dużo śniegu. Miejscami jest on twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych w miejscach zacienionych i w żlebach po stronie północnej. Po południu zaś śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. W wielu miejscach spod śniegu wystają kamienie.

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazali, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe, ale jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Małe i średnie lawiny mogą schodzić samoistnie.

Kasprowy Wierch - Dolina Goryczkowakamery.topr.pl

Autor:kw

Źródło: PAP, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości