TVN Meteo | Polska

Maj w pełni, ale wysoko w Tatrach zima trzyma mocno. W górach potrzebne jest lawinowe ABC

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, TPN, TOPR
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzęt
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzętTVN24
wideo 2/3
TVN24Idąc w góry trzeba mieć odpowiedni sprzęt

Chociaż na Podhalu temperatura może sięgać nawet 20 stopni, wysoko w Tatrach stoki są oblodzone, leży na nich także śnieg, który miejscami jest twardy i zmrożony. Wybierając się w góry, należy mieć ze sobą odpowiedni sprzęt - raki, czekan, kask.

W Tatrach, pomimo panujące od wielu dni słonecznej pogody, może być niebezpiecznie. Przekonali się o tym turyści wędrujący w środę po górach. W Tatrach doszło do serii wypadków, w których zginęły dwie osoby, a 20 zostało rannych.

- Kardynalnym błędem, który turyści popełniali w środę, było wychodzenie w raczkach, (konstrukcji - przyp. red.) z takimi niewielkimi zębami. W śniegu przepadającym, mokrym, po południu czy wieczorem, niewiele nam one pomogą. To muszą być raki, czekan, musi być lawinowe ABC, bo TOPR cały czas ogłasza stopień zagrożenia lawinowego, więc wychodząc w góry sprawdzajmy wszystko to, co się dzieje w Tatrach - mówił w czwartek na antenie TVN24 reporter Maciej Stasiński. - Czytajmy komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego, bo w nich jest wyraźnie napisane, że wysoko w górach panują jeszcze warunki zimowe. To dla wielu może być zaskakujące, mylące, bo przecież tutaj na dole, w Zakopanem, na Podhalu, mamy temperaturę w okolicach 15-16 stopni, a czasami nawet 20 stopni Celsjusza, ale tam wysoko, szczególnie po nocnych przymrozkach, może być naprawdę ślisko i niebezpiecznie - dodał reporter TVN24.

Sprzęt w górachTVN24
W górach potrzebne jest lawinowe ABCTVN24

Lawinowa "jedynka"

W Tatrach, powyżej 1600 metrów nad poziomem morza, obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach gór wciąż zalegają duże ilości śniegu. Gdzieniegdzie jest on bardzo twardy i zmrożony, zwłaszcza rano i w miejscach zacienionych oraz w żlebach po stronie północnej. Po południu śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. W wielu miejscach wystają kamienie.

"Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki, czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - informuje TPN.

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP
Przewodnik tatrzański o warunkach w górach i czyhającym na turystów niebezpieczeństwie
Przewodnik tatrzański o warunkach w górach i czyhającym na turystów niebezpieczeństwieTVN24

Autor:anw

Źródło: TVN24, TPN, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości