Wysoko w Tatrach leży śnieg. IMGW wydał alerty przed roztopami. Obowiązują też ostrzeżenia lawinowe TOPR

Autor:
anw//rzw
Źródło:
TOPR, IMGW, TPN, tvnmeteo.pl
Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?
Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?TVN24
wideo 2/4
TVN24Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?

W Tatrach panują trudne warunki - szlaki są śliskie, miejscami oblodzone. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w warunkach zimowych wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu tatrzańskiego, gdzie prognozuje roztopy.

W nadchodzących dniach czeka nas duża zmiana w pogodzi, zrobi się ciepło, a temperatura maksymalna przekroczy w części Polski 20 stopni Celsjusza. Ociepli się także w Tatrach, a że w górach tych leży jeszcze śnieg, spodziewane są roztopy. Z tej przyczyny Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia.

>>> CZYTAJ: Przyjdzie ciepło, jakiego nie było od kilku tygodni

Alerty IMGW pierwszego stopnia - roztopy

Ostrzeżenia przed roztopami obowiązują w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim.

W Tatrach prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna sięgnie około 9 stopni, a minimalna wyniesie około 6 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 65 km/h, z zachodu.

Alerty ważne będą od godziny 9 w środę do godz. 9 w czwartek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Lawinowa "jedynka"

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest mokro i ślisko. Na leśnych odcinkach występuje błoto i kałuże, a stan wód w potokach już jest podwyższony.

"Śnieg zalega już od wysokości około 1500 metrów nad poziomem morza. Miejscami występują oblodzenia. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością obsługi. Dodatkowym utrudnieniem są silne porywy wiatru w partiach graniowych" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W Tatrach obowiązuje pierwszy w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego.

Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - pisze TOPR.

Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?
Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?Detektor, sonda i łopata - lawinowe ABC.TVN24
PAP

Autor:anw//rzw

Źródło: TOPR, IMGW, TPN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TOPR, IMGW

Pozostałe wiadomości