Deficyt wody w całym kraju, susza rolnicza panuje w ośmiu województwach

Autor:
anw
Źródło:
PAP, IUNG
Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach
Wysokie zagrożenie pożarowe w lasachTVN24
wideo 2/9
Susza w Polsce i na świecie

Susza rolnicza występuje w ośmiu województwach i najbardziej dotknięte są nią uprawy kukurydzy - wynika z najnowszego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Największy deficyt wody odnotowano na terenie województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Z raportu opublikowanego przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) wynika, że w okresie od 11 lipca do 10 września 2022 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -79 milimetrów. Zmniejszył się o dwa milimetry w stosunku do poprzedniego okresu (1 lipca-31 sierpnia) - podano w raporcie IUNG.

Gdzie był największy deficyt wody

Jak czytamy, deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju, ale suszę rolniczą odnotowano w ośmiu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na Pobrzeżu Słowińskim, Pojezierzu Wielkopolskim oraz w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, na Pojezierzu Pomorskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Najmniejszy niedobór odnotowano w województwach południowych i we wschodniej części woj. lubelskiego. Susza występowała w ośmiu monitorowanych uprawach: kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, buraka cukrowego, chmielu oraz warzyw gruntowych. Od 11 lipca do 10 września 2022 roku największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę notowano w 225 gminach (dziewięciu procent gmin Polski).

Klimatyczny Bilans Wodny za okres od 11 lipca do 10 września 2022 rokuIUNG

Monitoring suszy rolniczej

IUNG stwierdził, że w ostatnim okresie monitorowania zmniejszył się zasięg suszy rolniczej dla upraw: kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych oraz chmielu. Natomiast wystąpił wzrost zasięgu suszy dla upraw ziemniaka oraz buraka cukrowego.

Instytut przypomniał, że w tegorocznym okresie wegetacyjnym od 21 marca do 10 września opracowano 12 raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie dla 14 upraw stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 procent w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw.

Susza niejedno ma imię (PAP/EPA Małgorzata Latos)PAP/EPA Małgorzata Latos

Autor:anw

Źródło: PAP, IUNG

Źródło zdjęcia głównego: IUNG, Shutterstock

Pozostałe wiadomości