TVN Meteo | Polska

Śnieg w górach. Warunki na szlakach są bardzo trudne

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw/dd
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl
Zaśnieżona droga do Jakuszyc
Zaśnieżona droga do Jakuszyctvn24
wideo 2/3
tvn24Zaśnieżona droga do Jakuszyc

Zima rozgościła się w polskich górach. W Tatrach nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego - miejscami grubość pokrywy śnieżnej sięga 45 centymetrów. Trudne warunki panują również w Beskidach, na szlakach występują oblodzenia.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień, w pięciostopniowej, rosnącej skali, zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne" - pisze w komunikacie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Jak podał IMGW, największą grubość pokrywy śnieżnej, bo 45 centymetrów, notujemy w środę na stacji Dolina Pięciu Stawów w zlewni Dunajca.

Warunki w Beskidach

W Beskidach, przy schronisku na Markowych Szczawinach przybyło ostatniej doby około 20 centymetrów świeżego śniegu. Na Hali Miziowej leży go do 30 cm, a w Szczyrku niespełna 10 cm. Noc z wtorku na środę była chłodna. Rano w rejonie Babiej Góry było -5 stopni Celsjusza, a w okolicach Pilska -6 st. C. Cieplej było w dolinach. W Szczyrku termometry wskazywały 1 st.

- Warunki na szlakach są bardzo trudne. Występują oblodzenia. Rano było pochmurno. Widoczność jest dobra - powiedział w środę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.

Wędrówki po górach. Co należy ze sobą mieć

W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tak zwana Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę.

W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę.

Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Aplikacja "Ratunek" - szybka pomoc w górach
Aplikacja "Ratunek" - szybka pomoc w górachAplikacja "Ratunek" to szybka pomoc w górach. tvn24

Autor:anw/dd

Źródło: PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TOPR

Pozostałe wiadomości