Smog znów snuje się nad Polską. Sprawdź, gdzie jakość powietrza jest najgorsza

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UE
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UETVN24
wideo 2/19
Smog w Polsce

Po porannym ataku i poprawie sytuacji w ciągu dnia, smog powrócił we wtorek wieczorem, dusząc mieszkańców niektórych regionów. Są miejsca, w których dopuszczalne normy są znacznie przekroczone. Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy.

We wtorek o godzinie 20 najgorsza jakość powietrza, mierzona zawartością pyłu PM10, panowała w Nowej Rudzie. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu na poziomie 241 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Oznacza to 401 procent normy dobowej.

Powietrzem złej jakości oddychali także mieszkańcy: Lwówka Śląskiego - 156 µg/m (260 proc. normy dobowej) i Łomży - 184 µg/m (306 proc. normy dobowej).

W wielu innych miejscowościach - szczególnie na południu i zachodzie kraju - stacje pomiarowe wykazały niezdrową lub średnią jakość powietrza.

Jeśli chodzi o jakość powietrza mierzoną zawartością w powietrzu cząsteczek PM2,5, najgorsza jakość powietrza występowała w Lwówku Śląskim, gdzie odnotowano 137 µg/m3, czyli 380,5 proc. normy dobowej.

Zła jakość powietrza panowała również w: Krakowie przy al. Krasińskiego - 96 µg/m (266,6 proc. normy dobowej), Krakowie na ul. Bulwarowej - 121 µg/m (336,1 proc. normy dobowej), Jastrzębiu-Zdroju - 103 µg/m (286,1 proc. normy dobowej), Ełku - 86 µg/m (238,8 proc. normy dobowej).

Podobnie jak w przypadku pyłu PM10, tutaj także powietrze o średniej i niezdrowej jakości występowało na południu i zachodzie Polski.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

Kiedy powietrze ma dobrą jakość

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Co to jest PM10

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:kw,anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości