TVN Meteo | Polska

Zagrożenie pożarowe w całej Polsce na najwyższym poziomie. Mapa Instytutu Badawczego Leśnictwa

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl
Pożar w lesie w Zielonej Górze
Pożar w lesie w Zielonej GórzeTVN24
wideo 2/9
Zagrożenie pożarowe w lasach

W całej Polsce obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia pożarowego - pokazuje mapa Instytutu Badawczego Leśnictwa opublikowana w czwartek po południu. Jak podkreśla Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, duże ryzyko wybuchu pożaru jest związane z deficytem opadów.

Opady deszczu, jeżeli występują, to w nieznacznych ilościach, gleba jest przesuszona, a to przekłada się na wzrost zagrożenia pożarowego. Z najnowszych statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika, że lasy i trawy płoną obecnie trzy razy częściej niż przed rokiem.

Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował w czwartek po południu najnowszą mapę zagrożenia pożarowego w Polsce. Wynika z niej, że najwyższy poziom ryzyka wybuchu pożaru obowiązuje na terenie całego kraju. Na poniższej mapie miejsca te oznaczone są kolorem czerwonym.

Zagrożenie pożarowe w Polsce, dane z godz. 13 w czwartekIBL

Jak informował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "zagrożenie pożarowe w związku z deficytem opadów w pierwszej połowie maja wzrasta drastycznie".

Czytaj także: 20 lat obserwacji pokazało, jak fatalny wpływ na zdrowie mają pożary lasów

Skalę suszy pokazują poniższe mapy. Wskaźnik wilgotności gleby zarówno w warstwie 0-7 cm, jak i 7-28 cm, znajduje się na bardzo niskim poziomie. Najgorsza sytuacja panuje na zachodzie i częściowo w centrum kraju.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm, dane z 18.05.2022IMGW
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 7-28 cm, dane z 18.05.2022IMGW

Autor:ps

Źródło: IBL, IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IBL

Pozostałe wiadomości