W Tatrach i Karkonoszach wciąż "lawinowa dwójka", w Beskidach warunki są dobre

Autor:
kw
Źródło:
PAP, GOPR, TOPR
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczki
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczkiTVN24
wideo 2/24
Bezpieczeństwo w górach

W Beskidach pogoda znacząco się poprawiła. Ratownicy zachęcają do wędrówek, ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Tymczasem w Tatrach i Karkonoszach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Poprawiły się warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. W środę rano goprowcy określili je jako dobre.

- Zachęcamy do spacerów po górach, ale z rozsądkiem - powiedział ratownik dyżurny z centralnej stacji Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku.

"Warunki na szlakach są dobre. W wyższych partiach gór trzeba zachować czujność, bo tam występują oblodzenia, ale nie są one przysypane śniegiem. Widać je. Wiatr umiarkowany. Widoczność bardzo dobra. Rano było zimno. Temperatura oscylowała między -4 stopni Celsjusza w Szczyrku i -9 st. C na Hali Miziowej" - przekazali goprowcy.

W Szczyrku pokrywa śnieżna sięga 5 centymetrów, na Hali Miziowej i Klimczoku 90 cm, a na Markowych Szczawinach 135 cm.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że jest umiarkowane. Zagrożenie występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym.

LawinyPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Warunki w Tatrach

W Tatrach od wysokości 1800 metrów nad poziomem morza wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach może być związana umiarkowanie. Lawiny mogą schodzić przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

W Tatrach panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa.

Głównym zagrożeniem jest wiatr, który utworzył świeże depozyty śniegu na starym twardym podłożu. Ratownicy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności, zwłasza w przypadku formacji wklęsłych na rozległych polach śnieżnych oraz w pobliżu granicy lasu.

Oznakowanie szlaków turystycznychPAP/Maria Samczuk

Niebezpiecznie także w Karkonoszach

Także w Karkonoszach wciąż utrzymuje się drugi stopień zagrożenia lawinowego. Tamtejsze zastępy GOPR poinformowały, że miejscami wciąż znaleźć można większe depozyty śniegu. W pokrywie śniegu występują mniej stabilne warstwy zbudowane z kryształów, które mogą być ostre. Ponieważ temperatura znów spada, warstwa zamarza i powoli się spabilizuje.

Na stromych zboczach w miejscach odłożenia większych depozytów małe lawiny mogą schodzić samodzielnie.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Ratownicy apelują o założenie butów odpowiednych do wędrówki po górach i raków lub przynajmniej raczków. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank, a także termos z ciepłą herbatą.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Bądź bezpieczny na stokuPAP/Maria Samczuk

Autor:kw

Źródło: PAP, GOPR, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości