TVN Meteo | Polska

Ostrów Wielkopolski. Słupy świetlne pojawiły się nad miastem

TVN Meteo | Polska

Autor:
dd
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Słupy świetlne nad Ostrowem Wielkopolskim
esteha/Kontakt 24Słupy świetlne nad Ostrowem Wielkopolskim

Za nami mroźna noc w wielu regionach kraju. Takie warunki pogodowe sprzyjały powstaniu zjawiska słupów świetlnych nad Ostrowem Wielkopolskim. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Reporterka 24 o nicku esteha tuż po północy 26 grudnia podzieliła się z nami na Kontakcie 24 zdjęciem, które wykonała w Ostrowie Wielkopolskim (województwo wielkopolskie). Widać na nim kolumny światła rozbłyskujące na nocnym niebie.

Zaobserwowałeś jakieś ciekawe zjawisko? Podziel się z nami swoją relacją na Kontakt 24!

Słupy świetlne, zwane też słupami słonecznymi, to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze. Przybiera postać kolumny świetlnej. Powstaje przez załamanie światła w kryształkach lodu. Kolumny mają tendencję do przyjmowania koloru źródła światła. Najłatwiej jest zaobserwować je tuż przed wschodem słońca, albo zaraz po jego zachodzie. Zjawisko to pojawia się rzadko.

Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, warunki meteorologiczne, czyli duży mróz, ograniczona widzialność w rejonie Wielkopolski przez drobne kryształki lodu zawieszone w powietrzu, sprzyjały powstaniu takiego zjawiska.

Słupy świetlne. Każde źródło światła może je stworzyć

- Dla obserwatora wyglądają jak promienie. Zwykle są powodowane przez światła miasta, takie jak latarnie. Jednak tak naprawdę w odpowiednich warunkach każde źródło światła może stworzyć słup - wyjaśniał to zjawisko meteorolog AccuWeather David Samuhel.

Autor:dd

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: esteha/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości